Oferta edukacyjna

 


Aktualności

Oferta na rok szkolny 2020/2021 uwzględnia sytuacje epidemiczną w kraju oraz proces rozbudowy siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

 


Bieg Dziewięciu Górników

Uczestnicy biegu upamiętniają tragedię z 16 grudnia 1981 r. i oddają hołd Dziewięciu Górnikom, zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Bieg odbędzie się 16 grudnia 2020 r., w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Ma on charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas VII) gimnazjalnych i średnich województwa śląskiego.
Każda ze szkół wybiera własnego patrona biegu, jednego z zabitych górników, w koszulkach z jego wizerunkiem uczniowie zmierzają pod Pomnik Krzyż Zastrzelonych Górników z kopalni „Wujek”. Koszulki zapewnia uczestnikom biegu ŚCWiS.

Dzięki scenariuszowi lekcji, przygotowanego we współpracy z jednym z nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, Panem Krystianem Kazimierczukiem, można aktywnie przygotować uczniów do biegu podczas godzin lekcyjnych.
Scenariusz do pobrania za pomocą linku: Scenariusz lekcji – K. Kazimierczuk

 

Więcej informacji o współpracy ze szkołami: artykuł Moniki Rosińskiej o współpracy z SCWiS

Scenariusz lekcji Moniki Rosińskiej: scenariusz – Stan wojenny w Polsce

 

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych (klas VII) i średnich
Miejsce: Finał biegu ma miejsce pod Pomnikiem Krzyżem Poległych Górników w Katowicach
Czas: do godz. 14
Termin: 16 grudnia 2020 r.


Spacery po Katowickiej Hałdzie – przykopalnianej dzielnicy Katowic / przestrzeń pamięci

Grupom zorganizowanym proponujemy spacery z przewodnikiem po najbliższej okolicy kopalni „Wujek” w Katowicach. Jest to nie tylko ciekawy przykład dzielnicy podporządkowanej pod jeden duży zakład przemysłowy ale przede wszystkim miejsce noszące wiele śladów bohaterskiej walki o godność, sprawiedliwość i wolność Polaków. Wymowny Pomnik – Krzyż jest centralnym punktem przestrzeni pamięci ale nie jedynym! W trakcie spaceru uczestnicy odwiedzają kilka mniej znanych miejsc pamięci. Jedne są symboliczne, inne są realnym dowodem przeszłości. Uczestnicy odwiedzając kolejne punkty spaceru dowiadują się o powstaniu „Solidarności” w kopalni „Wujek”, przebiegu tragicznego strajku 13-16 grudnia 1981 r. oraz o pamięci tej tragedii w latach kolejnych. 

Uczestnicy: grupy do 30 osób
Miejsce: Katowice – Brynów, dokładne miejsce zbiórki do uzgodnienia
Czas: do 2 h (wariant 2,5 km), do 3 h (wariant 4,5 km z Parkiem Kościuszki i wieżą spadochronową)
Terminy: od wiosny do jesieni


Relacje świadków w internecie!

Na naszej stronie internetowej  zamieszczamy relacje świadków historii. Udało nam się porozmawiać z jednymi z najważniejszych przedstawicieli opozycji antysystemowej lat 80. Wśród nich znaleźli się nie tylko „szeregowi” członkowie Solidarności, ale też z przywódcy legalnej jak i podziemnej Solidarności (władz lokalnych i z Komisji Krajowej). Ich relacje mogą być wykorzystywane podczas lekcji historii czy wiedzy o społeczeństwie.

Relacje można oglądać tutaj.


Wystawy planszowe – wypożyczenia

Wystawa „Kopalnia strajkuje…”

Na 25 planszach typu roll-up prezentujemy ekspozycję zatytułowaną „Kopalnia strajkuje…” – strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981 r.
Historia opowiedziana na tablicach zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie” zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni „Wujek”. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę.
Dobrym wstępem do wypożyczenia wystawy jest wizyta uczniów w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek (Katowice, ul. Wincentego Pola 38).
W sprawie wypożyczenia wystawy można kontaktować się telefonicznie (nr 32 601 21 08) oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej (email: biuro@scwis.pl).
Okres wypożyczenia wystawy: do dwóch tygodni
Koszt wypożyczenia wystawy – bezpłatnie
Transport – we własnym zakresie, 25 nośników typu roll-up – samochód osobowy

Wystawa „Wczoraj i dziś”

Wystawa prezentowana na 7 dwustronnych planszach o wymiarach 140 cm x 90 cm przedstawia zdjęcia pacyfikacji strajku na KWK „Wujek” oraz różnych manifestacji w Katowicach z lat 1980–1989, a także ich współczesną interpretację, przedstawioną dzięki artystom z Grupy Fotograficznej „Karbon”.  System nośny daje możliwość prezentacji wystawy zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze.
W sprawie wypożyczenia wystawy można kontaktować się telefonicznie (nr 32 601 21 08) oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej (email: biuro@scwis.pl).
Okres wypożyczenia wystawy: ok. dwa tygodnie
Koszt wypożyczenia wystawy – bezpłatnie
Transport – we własnym zakresie: 7 tablic (spienione PCV), 28 aluminiowych elementów składowych ramek, 14 aluminiowych nóg, 14 betonowych podstaw – van / 2-3 samochody osobowe / samochód ciężarowy

Wystawa „Do wolności… Wybory 4 czerwca 1989 r.”

Wystawa przedstawiona na 15 planszach typu roll-up prezentuje historię tzw. wyborów czerwcowych wraz z kontekstem polityczno-społecznym. Ekspozycja prezentuje kontekst regionalny, ślasko-dąbrowski, wyborów oraz jest ilustrowana fotografiami historycznymi wykonanymi na terenie obecnego woj. śląskiego.

W sprawie wypożyczenia wystawy można kontaktować się telefonicznie (nr 32 601 21 08) oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: biuro@scwis.pl).

Okres wypożyczenia wystawy: do uzgodnienia
Koszt wypożyczenia wystawy – bezpłatnie
Transport – we własnym zakresie, 15 nośników typu roll-up – samochód osobowy


Plakaty edukacyjne dla szkół

Aktualnie rozdajemy bezpłatnie dwa zestawy plakatów edukacyjnych:

  1. Z okazji 100-lecia drugiego powstania śląskiego, przygotowaliśmy dla szkół plakaty: „I powstanie śląskie”, „II powstanie śląskie”, „Plebiscyt na Górnym Śląsku” i „III powstanie śląskie” z rysem historycznym i kalendarium. Zestaw składa się z 4 plakatów o wymiarach 100 x 70 cm (możliwość zwinięcia w rulon). 
  2. Z okazji 40-lecia utworzenia NSZZ „Solidarność”, przygotowaliśmy dla szkół plakaty: „Porozumienia sierpniowo-wrześniowe 1980 r.” oraz „Czas Solidarności 1980 r.” Zestaw składa się z 2 plakatów o wymiarach 100 x 70 cm (możliwość zwinięcia w rulon).

Odbiór, po wcześniejszym zamówieniu, w trakcie imprez organizowanych przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Po odebraniu plansze przechodzą dożywotnio na własność szkoły.


Gra terenowa ,,Zakup kontrolowany”

Uczestnicy podzieleni na grupy przeniosą się w realia PRL, w których będą mieli za zadanie zdobycie wszystkich zakupów z listy zrobionej przez mamę. Tylko wiedza, refleks i spryt umożliwią wygraną – kto pierwszy, ten lepszy!

Uczestnicy: grupy do 30 osób
Miejsce: przestrzeń pamięci wokół Pomnika-Krzyża w Katowicach-Brynowie
Czas: około 1 godziny
Terminy: od wiosny do jesieni


Warsztaty „Konspirator”

/zajęcia zawieszone z powodu rozbudowy gmachu ŚCWiS/

Farba drukarska, powielacz… „Solidarność”! Warsztaty „Konspirator” zabiorą dzieci do „podziemnej” drukarni, gdzie zapoznają się z warunkami pracy opozycyjnej w latach 80.
Dla uczniów jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość zapoznania się z realiami działalności opozycyjnej w latach 80. W czasie warsztatów dzieci będą miały możliwość przygotowania, a także wydrukowania swojej własnej „bibuły”.

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych
Miejsce: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Czas: około 45 min.
Terminy: zajęcia zawieszone


Lekcje edukacyjne dla uczniów

Lekcje edukacyjne to okazja dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do skorzystania z wiedzy historyków – pracowników ŚCWiS, naukowców, zajmujących się tematyką historii Śląska w XX w.,  „Solidarności”, stanu wojennego oraz pacyfikacji kopalni „Wujek” w 1981 roku. Ze względu na rozbudowę siedziby ŚCWiS w roku szkolnym 2020/2021 lekcje realizowane są w zainteresowanych współpracą placówkach oświatowych i instytucjach kultury, na podstawie indywidualnych uzgodnień uwzgledniających aktualną sytuacje epidemiczną w miejscu realizacji zajęć.

Tematy lekcji dla szkół podstawowych:

• Powstania śląskie (kl. 7-8)
• Czworonożni przyjaciele (kl. 4)
• Papież Jan Paweł II (kl. 4 i kl. 8)
• Przełomy PRL: ’56, ’68, ’70, ’76 (kl. 8)
• Bohaterowie „Solidarności” (kl. 4 i kl. 8)
• Porozumienia sierpniowe (kl. 8)

Tematy lekcji dla szkół ponadpodstawowych:

• Jan Paweł II i jego wpływ na przemiany w Polsce
• Ruch społeczny „Solidarność” w regionie i w kraju
• Opozycja polityczna PRL
• Zakazani literaci
• Film wobec cenzury
• Wybory czerwcowe 1989 r.
• Inwigilacja w PRL

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Miejsce: w siedzibie zamawiającego (szkoły, instytucje)
Terminy: do uzgodnienia
Czas: 45 – 60 min.
Zapisy: indywidualne ustalenia telefoniczne lub e-mailowe


 Festiwal Piosenki „O Wolności”

Przegląd piosenek patriotycznych, związanych z wolnością oraz twórczości opozycyjnej w latach 80. Festiwal organizowany jest wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach.

Uczestnicy: młodzież w wieku 14-24 lat
Miejsce: Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach
Terminy: kwiecień 2021 r.
Zapisy: zgłoszenia uczestnictwa telefoniczne lub e-mailowe.


TRWA ROZBUDOWA MUZEUM – IZBY PAMIĘCI KOPALNI „WUJEK”

MUZEUM JEST NIECZYNNE DLA ZWIEDZACYCH ZARÓWNO INDYWIDUALNIE JAK W GRUPACH ZORGANIZOWANYCH

PONOWNE OTWARCIE PLANOWANIE JEST WGRUDNIU 2021 R.

 

Organizacja wydarzeń jest możliwa po wcześniejszej rezerwacji.

Prosimy o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe pod numerem tel. 32 601 21 08

email: biuro@scwis.pl

 

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

ul. Wincentego Pola 38

40-596 Katowice