Przygotowanie do biegu

Realizowany przez nas projekt nie jest wyłącznie wydarzeniem o charakterze sportowym. W ramach projektu podejmujemy długofalową współpracę ze szkołami i nauczycielami, którzy zgłaszają swoje klasy do udziału w biegu. Oferujemy wsparcie merytoryczne, a także realizujemy zajęcia edukacyjne, które przygotowują uczniów do biegu bądź są jego podsumowaniem. To lekcje/warsztaty podczas których omawiamy wydarzenia stanu wojennego, przybliżamy biografie Dziewięciu Górników. Bohaterowie tej tragicznej karty w naszej historii stają się dzięki temu bliscy młodzieży – niektórzy z nich byli przecież niewiele starsi, mieli po 19 lat. Podczas tegorocznej edycji biegu warsztaty będą realizowane w formie wyjazdów do szkół bądź w formule on-line, a po otwarciu nowej wystawy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności (16 grudnia 2021) także w miejscu pamięci przy kopalni „Wujek” w Katowicach. W ramach podsumowaniu projektu młodzież uczestniczy w spotkaniu, podczas którego otrzymuje pamiątkowe dyplomy i foldery – przybliżające historię pacyfikacji kopalni „Wujek” i dokumentujące ich udział w biegu. W ten sposób wydarzenie staje się częścią osobistej historii uczestników.

Uczestnictwo w projekcie jest dla młodych ludzi bezpośrednim doświadczeniem historii (ogólnopolskiej i lokalnej) oraz lekcją pamięci i społecznej odpowiedzialności. Jest formą kształtowania świadomości historycznej poprzez aktywność sportową. Z roku na rok projekt wzbudza coraz większe zainteresowanie. W ostatniej tradycyjnej edycji biegło kilkuset uczniów.

Zachęcamy do pobrania scenariusza lekcji o pacyfikacji  kopalni „Wujek” w Katowicach, wspomagającej merytoryczne przygotowanie do biegu. Scenariusz został opracowany we współpracy z p. Krystianem Kazimierczukiem, nauczycielem Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Scenariusz do pobrania TUTAJ