Wystawa stała

Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek dokumentuje pacyfikację kopalni z 16 grudnia 1981 r. i jest hołdem złożonym zastrzelonym oraz rannym górnikom przez ich kolegów i polskie społeczeństwo.

Na ponad 200 metrach kwadratowych powierzchni w trzech pomieszczeniach przywołana została ponad studziesięcioletnia historia kopalni i górnictwa. Wejście do muzeum prowadzi przez zbudowany z pierścieni górniczej obudowy chodnik, na którego elementach rozmieszczone są tablice dwustronnego mocowania, opisujące historię kopalni od momentu jej powstania, czyli 1899 r. do czasów współczesnych.

Jeden z najważniejszych elementów ekspozycji to specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm x 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska.

Na makiecie znajdują się kopalniane budynki, wojskowe i milicyjne pojazdy, scenki z figurkami, przedstawiającymi górników wojsko, milicję. Na sztucznym śniegu odciśnięte są ślady opon i gąsienic, widać strajkowe flagi górnicze, barykady, a nawet strumień z armatek wodnych i opary gazów łzawiących.

Całość wiernie oddaje nie tylko układ obiektów, ale także najdrobniejsze szczegóły całej akcji, przekazane przez świadków wydarzeń. Naprzeciw makiety znajduje się inscenizacja starcia (z użyciem manekinów) górników i funkcjonariuszy ZOMO.

W Muzeum od początku roku szkolnego (wrzesień 2012) odbywa się cykl lekcji muzealnych pt. „Na nasze jutro musimy patrzeć przez nasze wczoraj”. Projekt skierowany jest do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych, ale także i do pojedynczych zwiedzających.

Funkcjonujące obecnie Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek ma jeden szczególny walor – jest prowadzona przez bezpośrednich uczestników wydarzeń16 grudnia 1981 roku na Kopalni Wujek.

 

Muzeum jest czynne:

wtorki, czwartki – 9.00 – 17.00

środy, piątki i soboty – 9.00 – 15.00

 

Zwiedzanie wystawy jest BEZPŁATNE