Klub gier historycznych

Klub Gier Historycznych
 
Gry towarzyszą ludzkości od zarania dziejów – znamy przykłady ze starożytnego Egiptu, Sumeru, początków państwa polskiego, wypraw krzyżowych… W każdej niemal epoce służyły zarówno rozrywce jak i szkoleniu zachowań i umiejętności. Nawiązując do tej tradycji pragniemy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności propagować ciekawy i nowatorski program edukacyjny realizowany w oparciu o gry historyczne (planszowe, karciane, fabularne, figurkowe) dotyczące zwłaszcza historii najnowszej. Gry nie wymagają szczególnej wiedzy w danej tematyce, wręcz przeciwnie – pozwalają tę wiedzę zdobyć i przyswoić.
W ramach Klubu Gier Historycznych proponujemy spotkania prowadzone przez edukatorów zarówno podczas większych wydarzeń (np. Noc Muzeów) jak i lekcji muzealnych i warsztatów. Tematyka gier obejmuje zarówno wydarzenia militarne z dziejów oręża polskiego (od powstań śląskich i wojny polsko-bolszewickiej, poprzez II wojnę światową i Polskie Siły Zbrojne aż po tematykę żołnierzy wyklętych) jak i tytułu o zabarwieniu bardziej geopolitycznym (zimna wojna, przełom 1989 roku, strajki i realia PRL).
 
Informacje dot. organizacji spotkań: jaroslaw.krajniewski@scwis.pl, 32 438 79 73

_________________________________________

W roku obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski proponujemy lekcję historyczną w nowej formule. Spotkanie obejmuje wprowadzenie historyczne w oparciu o infografiki oraz filmy archiwalne dotyczące powstań śląskich. Zasadniczą częścią lekcji jest nauka i rozgrywka w grę planszową TRZECIE POWSTANIE 1921, w sposób nowatorski i syntetyczny przybliżającą tytułową tematykę.
Uczestnicy: grupy maksymalnie 30 osób
Wiek uczestników: od klasy VII szkoły podstawowej, szkoły średnie
Terminy: do uzgodnienia
Miejsce: ŚCWiS
Czas trwania: 1,5 – 2 godziny
Zapisy: jaroslaw.krajniewski@scwis.pl