Oddaj hołd ofiarom Katynia

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na naszej wystawie prezentujemy guziki z polskich mundurów, wydobyte ze zbiorowej mogiły w Miednoje podczas ekshumacji w sierpniu 1991 r.

Dwa z nich znajdziecie już w pierwszej sali, eksponowane na wielkiej mapie powojennej Europy. Kolejne zobaczycie na końcu ekspozycji, gdzie opowiadamy o przełomie politycznym roku 1989 i o tym, że można już było głośno mówić o Katyniu.

Te bezcenne eksponaty podarowało nam Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach. Pochodzą z tzw. dołu śląskiego, gdzie pogrzebano ok. 250 policjantów rozstrzelanych 4-5 kwietnia 1940 r. Byli to głównie funkcjonariusze Policji Państwowej, a przede wszystkim Policji Województwa Śląskiego. W lesie w Miednoje zostało pochowanych ponad 6300 ofiar NKWD – polskich jeńców osadzonych w obozie w Ostaszkowie, rozstrzelanych w ośrodku NKWD w Klinie (dziś Twer).

W Katyniu i kilku innych miejscach ówczesnego Związku Sowieckiego, na rozkaz Józefa Stalina, wiosną 1940 r. zastrzelono prawie 22 tys. polskich jeńców.

Relację z przekazania guzików na wystawę w ŚCWiS znajdziesz TUTAJ