Festiwal Piosenki „O wolności”

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o  pragnieniu wolności.

Celem konkursu, który odbywał się w formie przeglądu muzycznego, było przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany był do młodzieży od 14 do 25 lat. W festiwalu udział wzięli zarówno amatorzy tworzący w zaciszu domowym jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Uczestnicy konkursu rywalizowali o zwycięstwo w kategorii solistów oraz zespołów na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”. Część nagród dla uczestników ufundował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W składzie jury konkursu byli: Henryk Cierpioł (Polskie Radio Katowice), Robert Ciupa (dyrektor ŚCWiS), Ryszard Mozgol (naczelnik OBEN IPN Katowice), prof. Anna Waluga (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Mateusz Znaniecki (aktor związany m. in. z Teatrem Śląskim).

 

Laureatami drugiej edycji festiwalu „O wolności” były Julia Mika (solista) oraz Marta Sanigórska i Martyna Wojnar (zespół).

Regulamin

Relacja Radia Katowice

Relacja TVP 3

 

Poniżej prezentujemy zwycięskie utwory zeszłorocznej edycji: