Bieg Dziewięciu Górników

W tym roku odbędą się dwie edycje Biegu Dziewięciu Górników

Bieg dla dorosłych

Od sześciu lat Śląskie Centrum Wolności i Solidarności organizuje Bieg Dziewięciu Górników dla uczniów ze szkół województwa śląskiego. W tym roku po raz pierwszy organizujemy Bieg Dziewięciu Górników z myślą o innych biegaczach, którzy 15 grudnia 2018 r. pokonają „9 kilometrów dla 9 górników”, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO w czasie pacyfikacji 16 grudnia 1981 r.

Zapisy wkrótce się skończą. Prosimy śledzić stronę: http://bieg9gornikow.pl/

 

Bieg dla młodzieży

Uczestnicy biegu upamiętniają tragedię z 16 grudnia 1981 r. i oddają hołd Dziewięciu Górnikom, zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Bieg odbędzie się 16 grudnia 2018r., w kolejną rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Ma on charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas VII) gimnazjalnych i średnich województwa śląskiego.
Każda ze szkół wybiera własnego patrona biegu, jednego z zabitych górników, w koszulkach z jego wizerunkiem uczniowie zmierzają pod Pomnik Krzyż Zastrzelonych Górników z kopalni „Wujek”. Koszulki zapewnia uczestnikom biegu ŚCWiS.

Dzięki scenariuszowi lekcji, przygotowanego we współpracy z jednym z nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, Panem Krystianem Kazimierczukiem, można aktywnie przygotować uczniów do biegu podczas godzin lekcyjnych.
Scenariusz do pobrania za pomocą linku: Scenariusz lekcji – K. Kazimierczuk

Program

16 grudnia 2018 (niedziela)

Bieg Dziewięciu Górników:

10.45 Zbiórka uczestników Biegu u zbiegu ulicy Mikołowskiej i Wincentego Pola
w Katowicach

11.00 Finał Biegu

grupa ok. 600 osób biegnie ulicą Wincentego Pola pod Pomnik-Krzyż Górników Poległych
16 grudnia 1981 roku (około 600 m)

11.15 Uroczystości pod Pomnikiem-Krzyżem Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku

Plac NSZZ Solidarność