Bieg Dziewięciu Górników

W tym roku odbędą się dwie edycje Biegu Dziewięciu Górników

Bieg dla dorosłych

Od sześciu lat Śląskie Centrum Wolności i Solidarności organizuje Bieg Dziewięciu Górników dla uczniów ze szkół województwa śląskiego. W tym roku po raz pierwszy organizujemy Bieg Dziewięciu Górników z myślą o innych biegaczach, którzy 15 grudnia 2018 r. pokonają „9 kilometrów dla 9 górników”, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO w czasie pacyfikacji 16 grudnia 1981 r.

Zapisy ruszą już wkrótce. Prosimy śledzić stronę: http://bieg9gornikow.pl/

Bieg organizowany jest we współpracy z Lotto, Głównym Partnerem Wydarzenia.

Bieg dla młodzieży

Uczestnicy biegu upamiętniają tragedię z 16 grudnia 1981 r. i oddają hołd Dziewięciu Górnikom, zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Bieg odbędzie się 16 grudnia 2018r., w kolejną rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Ma on charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas VII) gimnazjalnych i średnich województwa śląskiego.
Każda ze szkół wybiera własnego patrona biegu, jednego z zabitych górników, w koszulkach z jego wizerunkiem uczniowie zmierzają pod Pomnik Krzyż Zastrzelonych Górników z kopalni „Wujek”. Koszulki zapewnia uczestnikom biegu ŚCWiS.

Dzięki scenariuszowi lekcji, przygotowanego we współpracy z jednym z nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, Panem Krystianem Kazimierczukiem, można aktywnie przygotować uczniów do biegu podczas godzin lekcyjnych.
Scenariusz do pobrania za pomocą linku: Scenariusz lekcji – K. Kazimierczuk

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich
Miejsce: Finał biegu ma miejsce pod Pomnikiem Krzyżem Poległych Górników w Katowicach
Czas: do godz. 14
Termin: 16 grudnia 2018 r.
Zapisy: rezerwacja telefoniczna lub mailowa do 15 października