Relacje świadków

Jesteś tutaj: Karnawał "Solidarności"  Strajki  Adam Giera

Adam Giera

Adam Giera, ur. 20 marca 1951 r. w Szczecinie. W 1968 r. karnie usunięty z Podoficerskiej Szkoły Zawodowej w Broku (uznany za jednego z przywódców buntu przeciwko interwencji w Czechosłowacji).

Uczestnik wydarzeń Grudnia ’70 na Wybrzeżu; w styczniu 1971 r. zatrzymany, wielokrotnie bity podczas przesłuchań, przetrzymywany przez 4 miesiące w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Szczecinie, następnie w Zakładzie Karnym w Rawiczu bez nakazu aresztowania i wyroku sądowego, zwolniony wiosną 1972 r. W 1973 r. zwolniony z pracy; kilkunastokrotnie próbował podjąć pracę; na skutek interwencji Służby Bezpieczeństwa po kilku dniach zwalniany. W 1976 r. przeprowadził indywidualny protest przeciwko brutalności Milicji Obywatelskiej w Ursusie i Radomiu, polegający na nieopuszczaniu zakładu pracy po skończonej dniówce.

Członek Komitetu Założycielskiego, następnie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław.

14 grudnia 1981 r. internowany, przewieziony do Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej w Olkuszu, następnie do Ośrodka Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, w kwietniu 1982 r. przewieziony do szpitala więziennego w Bytomiu z ciężkim zapaleniem płuc, zwolniony 13 maja 1982 r., 16 maja 1982 r. ponownie internowany w Zabrzu-Zaborzu, zwolniony we wrześniu 1982 r.1982-1989 przewodniczący Tymczasowej Komisji Zakładowej. Od 1982 r. zaangażowany w organizację Latającego Uniwersytetu Robotniczego (prowadzonego przez studentów Uniwersytetu Śląskiego), kolporter, organizator dostaw papieru i materiałów drukarskich, uczestnik spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Barbary w Sosnowcu, w Sosnowcu-Sielcu oraz w Dąbrowie Górniczej. W lutym 1988 r. uczestnik Zgromadzenia Działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Łączy; członek Regionalnej Komisji Wykonawczej odpowiedzialny za Podregion Wschód; w sierpniu 1988 r. współorganizator strajków w Jastrzębiu-Zdroju, członek sztabu wspomagającego strajki przy kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju; w lutym 1989 r. uczestnik II Zgromadzenia Działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Ustroniu-Polanie

Za: Encyklopedia Solidarności


 

Pozostałe relacje świadka: