Franciszek Kurzeja – przywracanie pamięci
Franciszek Kurzeja był jednym z najbardziej wszechstronnych śląskich artystów amatorów. Tworzył grafikę, malarstwo olejne, rzeźbę w węglu, wycinankę artystyczną, a także zajmował się modelarstwem i projektowaniem mebli. Był jednym z założycieli działającej przy kopalni „Katowice” grupy plastycznej „Gwarek 58” oraz zespołu „Barwa” przy kopalni „Wujek”. W latach osiemdziesiątych XX wieku wspierał działalność opozycji antykomunistycznej, a po 1989 roku w Społecznym Komitecie Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r.
Urodził się i wychowywał w tradycji śląskiej. Swoją karierę zawodową związał z kopalnią „Katowice”. Górny Śląsk inspirował go od zawsze – historią, kulturą, obyczajami i codziennością. W swych pracach często akcentował motywy religijne. Franciszek Kurzeja był typową osobowością w kręgu tradycji śląskiej z jej intensywną duchowością, określaną przez szczerą rozmowę z Bogiem. W pracach artysta utrwalał śląskie postacie historyczne – m.in.: Wojciecha Korfantego, Karola Miarkę, Józefa Lompę czy Karola Godulę.
Franciszek Kurzeja dobrze rozumiał nastroje panujące wśród górników, sam przecież pracował w jednej z katowickich kopalni – tłumaczy. – Artysta posiadał ogromną wrażliwość na nieprawość, tworzył grafiki pełne autentycznych uczuć, towarzyszących górnikom w trudnych latach 80. To wszystko złożyło się na pokaźny cykl poświęcony „Solidarności”, a także tragicznym wydarzeniom podczas stanu wojennego, w tym tragedii na kopalni „Wujek”.
Wystawa dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2017.