Żywe historii kamienie

Ukazał się tomik wierszy Marii Szcześniak „Żywe historii kamienie”. To druga pozycja z serii wydawanej przez ŚCWiS, poświęconej poezji odnoszącej się do czasów stanu wojennego, represji z lat 80. XX w., walki i śmierci górników z kopalni „Wujek”.

W książce znalazło się blisko 40 wierszy będących komentarzem autorki do wydarzeń tamtego okresu. Zostały zebrane w pięciu rozdziałach: „Aparat represji”, „Pacyfikacja”, „Kapłan”, „Modlitwa”, „Refleksja”.

Maria Szcześniak (1965-2020), z pochodzenia chorzowianka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, tworzyła poezję już w dzieciństwie i młodości. W 1993 r. zdobyła III miejsce w konkursie literackim poświęconym tragedii w kopalni „Wujek”. Działała m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a później w NSZZ „Solidarność”, gdzie była m.in. członkinią Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Pracowała jako dziennikarka m.in. w „Tygodniku Śląsko-Dąbrowskim” i współpracowała z „Tygodnikiem Solidarność”.

Wstęp do tomiku napisał Stanisław Płatek, przywódca strajku w KWK „Wujek” w grudniu 1981 r. Wiersze zostały wzbogacone reprodukcjami nawiązujących do tematycznie do tej poezji obrazów znanych polskich artystów, które znajdują się w zbiorach ŚCWiS.

Książka jest do nabycia w siedzibie ŚCWIS lub wysyłkowo.
Opisy naszych publikacji i warunki sprzedaży dostępne TUTAJ