XVII Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego

 

 

Po raz kolejny pamięć ofiar stanu wojennego uczcili uczestnicy pielgrzymki biegowej z Katowic do Warszawy. We wtorkowy ranek, 13 września 2022 r., 16 biegaczy wyruszyło na trasę łączącą dwa symboliczne miejsca: Pomnik Poległych Górników KWK „Wujek” i grób kapelana Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. XVII Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego, tak jak w poprzednich latach, przyjął formę sztafety.

Przed wyruszeniem w drogę uczestnicy biegu spotkali się na Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie o godz. 7.00. Po nabożeństwie i złożeniu kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II licznie zgromadzeni, poprzedzani przez orkiestrę górniczą, przemaszerowali pod pomnik dziewięciu górników z „Wujka”. Tu odbyła się krótka uroczystość, w czasie której wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczytał list od premiera RP Mateusza Morawieckiego. Głos zabrali także m.in.: w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego wicedyrektor departamentu sportu w Urzędzie Marszałkowskim Dawid Kamiński, wiceprezydent Katowic Piotr Spyra, burmistrz Knurowa Adam Rams.

Zarówno biegacze, jak i zaproszeni goście oddali hołd ofiarom stanu wojennego, składając kwiaty pod pomnikiem-krzyżem. Po błogosławieństwie, którego udzielił sportowcom ks. Ireneusz Tatura, na znak dźwięku kopalnianego dzwonka, pielgrzymi rozpoczęli bieg. Pierwszy odcinek, w którym wraz z nimi biegł m.in. dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa, wiódł do Pomnika Powstań Śląskich w Katowicach. Tam zaczęła się właściwa sztafeta – biegacze ruszyli w stronę Warszawy. Trasę liczącą ok. 300 km pokonywali w parach, zmieniając się co 5 km. W końcowej części trasy, na terenie stolicy, towarzyszyły im także grupy rowerzystów z Warszawy, Radomia i z Warmii.

W dniu 75. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w środę 14 września, po godz. 17.00, biegacze-pielgrzymi dotarli szczęśliwie do mety, czyli do grobu Kapelana Solidarności przy kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie na zakończenie pielgrzymi uczestniczyli w Mszy Św.

Głównym partnerem XVII Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego była Polska Grupa Górnicza S.A. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest od lat Marian Gruszka z Knurowa, w latach 1979-1980 pracownik KWK „Wujek”. Organizatorzy to: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r., NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” z Knurowa. Współorganizatorzy: Gmina Knurów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Akcja Katolicka.

Patronat honorowy nad biegiem objęli: Arcybiskup Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda, Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Katowice – Marcin Krupa, Prezydent Miasta Knurów – Adam Rams, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Karol Nawrocki, Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – Urszula Furtak.