Wystawa malarstwa „Zanim kopalnia zniknie”

Zapraszamy na wystawę prac malarskich, które powstały w ramach pleneru „Zanim kopalnia zniknie”. Wernisaż odbył się 21 września 2023 r. z udziałem uczestników pleneru. Ekspozycja będzie czynna do końca października.

Na wystawie pokazujemy 25 obrazów, których autorzy zostali laureatami poplenerowego konkursu. Podczas wernisażu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami wręczonymi przez dyrektora ŚCWiS, Roberta Ciupę.

Plener odbył się w dniach 15-17 czerwca 2023 r. na terenie kopalni „Wujek”. Zadaniem uczestników było utrwalenie obiektów związanych z pacyfikacją kopalni w 1981 r. Twórcy mieli do wyboru dwie techniki: akryl lub olej na płótnie. Do udziału zgłosiło się blisko 70 osób – plastycy, uczniowie, studenci szkół artystycznych oraz sympatycy malarstwa. Pierwszego dnia za pędzle chwycili uczniowie katowickiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza, drugiego dnia studenci artystycznych szkół wyższych, trzeciego dorośli i seniorzy. Przez trzy dni trwania pleneru artystami opiekowała się Monika Ziembińska-Wojczyk ze ŚCWiS.

Organizatorem pleneru było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a współorganizatorem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.

Prace prezentowane na wystawie można zobaczyć w katalogu, który jest dostępny poniżej:

KATALOG WYSTAWY

Relacja fotograficzna z wernisażu: