VIII Festiwal Piosenki o Wolności

Dużo przeżyć artystycznych i duchowych dostarczyli młodzi muzycy, którzy wystąpili w finale VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności. W sobotę, 20 kwietnia 2024 r., 30 osób z całej Polski zaśpiewało w Studiu Koncertowym Radia Katowice.

Artystów, którzy pojawili się wraz z przyjaciółmi, rodzinami i opiekunami w Katowicach na finałowych przesłuchaniach, przywitali dyrektorzy obu instytucji dr Andrzej Sznajder z IPN i Robert Ciupa ze ŚCWiS, a także w imieniu Radia Katowice, które było partnerem tej edycji konkursu, dziennikarz muzyczny tej stacji Bartek Gruchlik. Potem przez kilka godzin sala teatralna rozbrzmiewała znanymi piosenkami, śpiewanymi z uczuciem, talentem i siłą młodości.

Zadaniem młodych muzyków było wykonanie na scenie wybranego przez siebie utworu muzycznego z listy zaproponowanej przez organizatorów. Co roku jest to zestaw piosenek artystów z polskiej sceny muzycznej, których treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej. Wykonywane utwory pochodziły zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też wykonawców z lat 80. i pocz. 90. XX w. Na scenie zabrzmiały m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Wolność” Marka Grechuty, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena czy „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. W tym roku szczególną popularnością cieszył się również utwór z repertuaru Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”.

W jury zasiadali:
Martyna Kubiak – liderka zespołu Ranne Ptaszki
Bartek Gruchlik – dziennikarz Radia Katowice
Sebastian Płatek – przewodniczący jury, redaktor naczelny portalu netfan.pl i netfankids.pl
Wyniki VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności:

Zwycięzcy w kategorii młodszej:

1. Kornelia Czerwiec (Kraków) „Jaskółka uwięziona” Stana Borysa
2. Michał Kowalczyk (Chojnów), „Wieża radości, wieża samotności” Sztywnego palu Azji
3. Jaromir Janicki (Staszów), „Mury” Jacka Kaczmarskiego

Wyróżnienia:
Konrad Jastrzemski (Starogard Gdański), „Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego
Martyna Nowakowska (Świętochłowice), „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego

Zwycięzcy kategorii starszej:

1. Dobrosława Wielgosz (Kotlin), „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena
2. Kacper Przybylski (Częstochowa), „Powrót” Przemysława Gintrowskiego
3. Kinga Kasprzyk (Klucze), „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Maryli Rodowicz

Wyróżnienia:
Oliwia Stefanowska (Lubin), „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga
Paulina Kostka (Katowice), „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga

Gratulujemy!

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród laureatki pierwszych miejsc wykonały ponownie swoje utwory przed zgromadzoną publicznością. Festiwal w krótkich przemówieniach podsumowali w imieniu organizatorów: Ryszard Mozgol naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Bartek Gruchlik z Radia Katowice i Karol Chwastek ze ŚCWiS.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w odświeżonej formule. Zgodnie z nowym regulaminem przyjmowano tylko zgłoszenia od wokalistek i wokalistów. Nie brano pod uwagę zespołów. Uczestnicy mieli do dyspozycji listę proponowanych utworów, których treść była zgodna z ideą festiwalu. Organizatorzy pozostawali wykonawcom możliwość wyboru piosenki spoza listy jeśli utwór odpowiadał wytycznym regulaminu. Preeliminacje przeprowadzono online na podstawie przesłanych nagrań.

Do udziału w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wolności zgłosiło się ponad 210 uczestników – wokalistki oraz wokaliści z całej Polski. Na podstawie przeprowadzonych przez jury eliminacji zaproszenie na przesłuchanie finałowe otrzymało 30 osób, po piętnaście w kategorii młodszej 10-15 lat i starszej 16-24.

Patroni medialni tegorocznej edycji festiwalu to: TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto i NetFan.pl.

ZOBACZCIE RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ:
Fot. IPN K. Łojko