Strażnicy historii czyli Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia

W najnowszym odcinku Podcastu ŚCWiS rozmawiamy z prezydentem Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, którym jest Polak, dr Marek Mutor.

– Trzeba domknąć etap rozliczeń sądowych, które niestety w większości nie nastąpiły, bo sprawców już też w większości nie ma. Jednak bitwa o pamięć o ofiarach totalitaryzmów, o oddanie im sprawiedliwości symbolicznej, będzie wracać w każdym pokoleniu. To jest zadanie, które będzie ciągle przed nami – mówi nasz gość.

Platform of European Memory and Conscience jest międzynarodową organizacją pozarządową non-profit, która działa na rzecz rozszerzenia wiedzy o reżimach totalitarnych XX w. Została założona 14 października 2011 r. w Pradze przez 20 członków założycieli z 12 państw UE. Jej utworzenie zostało poparte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Obecnie zrzesza blisko 70 instytucji oraz organizacji z 20 krajów Europy i Ameryki Północnej, które zajmują się badaniami, dokumentacją, podnoszeniem świadomości, edukacją na temat tych reżimów.

Od 2023 roku członkiem platformy jest także Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Inne polskie instytucje należące do platformy to m.in.: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Ośrodka Karta, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

Jakie są różnice w pamięci o totalitaryzmach wśród społeczeństw europejskich? Jak w nowoczesny sposób dbać o pamięć historyczną o totalitaryzmach? Jak dobrze rozłożyć akcenty w edukacji historycznej na temat totalitaryzmów? Ile w polityce historycznej państw europejskich jest historii, a ile polityki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszycie w tym odcinku podcastu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Warto posłuchać!

Ten i poprzednie odcinki znajdziecie TUTAJ
a także na innych platformach, m.in.:
SPOTIFY
YOUTUBE