„Przestrzeń pamięci” w katowickiej Szkole Podstawowej nr 5 otwarta

„Przestrzeń pamięci” została otwarta uroczyście w czwartek, 29 września 2022 r., w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka, w katowickiej dzielnicy Brynów. Jest to jedna z sal szkolnych, ozdobiona namalowanym na ścianach pejzażem kopalnianym oraz wizerunkami 9 górników poległych podczas pacyfikacji KWK Wujek. Pomieszczenie będzie służy do rozgrywania przez uczniów gry „Droga do wolności”, która pierwotnie ukazała się w wersji planszowej, wydana przez ŚCWiS. Tutaj powtórzono ją w wersji przestrzennej z dużych rozmiarów puzzlami, z których na początku rozgrywki uczestnicy muszą ułożyć planszę, po której potem będą się poruszać, trafiając na kolejne zadania, nawiązujące głównie do wydarzeń z grudnia 1981 r.

Otwarcie tej wyjątkowej sali uświetniła grupa uczniów, wystawiając specjalnie przygotowany w mowie śląskiej spektakl bajkowy. Otwierając salę, wstęgę przecięła uroczyście Anna Szewczyk ze ŚCWiS.

Szkolna „Przestrzeń pamięci” powstała z inicjatywy dyrektora ŚCWiS, Roberta Ciupy, a pomysł chętnie podjęła dyrektor SP nr 5, Marta Kubarek. Wystrój wnętrza, według projektu Bogusława Nikonowicza, wykonała Monika Ziembińska-Wojczyk ze ŚCWiS. Twórcą gry przestrzennej jest Michał Dzióbek ze ŚCWiS.