Nowe obrazy w Kolekcji Sztuki Współczesnej ŚCWiS

KOLEKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności wzbogaciła się ostatnio o dwa nowe płótna wybitnych polskich malarzy współczesnych Leszka Sobockiego i Tadeusza Boruty. Zakup obu został sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

Dzieło Leszka Sobockiego (olej na płótnie, wymiary 60 cm x 73,5 cm) zatytułowane „Nieplenne pole” powstało w 1982 r. Przedstawia utrzymany w ponurej kolorystyce krajobraz. Pole nie przynosi obfitych plonów, zamiast tętniącego życia ukazana jest na płótnie padlina i wysuszone kości. Nad jałowym krajobrazem góruje czerwone słońce na szarym niebie, symbol reżimu komunistycznego.

Obraz oddaje zarówno stan psychiczny artysty, jak i uczucia marazmu społeczeństwa i jego zniewolenia przez komunistyczne władze w stanie wojennym.

Z kolei obraz Tadeusza Boruty „Pamięci ks. Jerzego” (olej na płótnie, wymiary 110 cm x 115 cm) został namalowany pod koniec 1984 roku. Jak wspominał autor, „był moją reakcją na bestialski mord komunistycznych służb bezpieczeństwa na ks. Jerzym Popiełuszce. Powstał bezpośrednio po jego pogrzebie, w którym uczestniczyłem. Przedstawia ks. Jerzego z uniesionymi rękoma jako oranta, a jego czerwona szata/ornat, symbolizuje męczeństwo.”

Obraz ten był po raz pierwszy pokazany na ogólnokrajowej niezależnej wystawie dedykowanej pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, zatytułowanej „Przeciw złu, przeciw przemocy”, która miała miejsce w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach w lutym i marcu 1985 roku. Na wystawie zaprezentowano prace plastyczne kilkudziesięciu artystów, którzy w ten sposób manifestowali swój protest przeciwko morderstwu zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki, dokonanego przez Służbę Bezpieczeństwa.

Oba obrazy zawisły w przestrzeni Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności i tu można je podziwiać pośród wielu innych dzieł, jakie składają się na Kolekcję Sztuki Współczesnej ŚCWiS. Tu także można otrzymać ulotki z opisem dzieł oraz życiorysami autorów.

Artystów w ich pracowniach odwiedziła Monika Ziembińska-Wojczyk, opiekująca się zbiorem sztuki w ŚCWiS.