Klub Gier Historycznych zaprasza

Zapraszamy do odkrycia świata gier historycznych. Zarówno dla pasjonatów, jak i dla tych, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił, dla pojedynczych osób i dla grup szkolnych, mamy ciekawą ofertę.

Gry planszowe przeżywają dziś swoisty renesans popularności, o czym może świadczyć duża liczba różnego rodzaju klubów, konwentów i nieformalnych grup skupiających miłośników tego typu rozrywki. Szczególny rodzaj reprezentują gry historyczne, które to określenie może mieć dwojakie znaczenie.

Po pierwsze, mogą to być gry historyczne sensu stricto, czyli takie, w jakie grali nasi przodkowie przed wiekami, a nawet tysiącleciami. Mające bardzo długie tradycje szachy czy warcaby pewnie wszyscy znają, ale nawet popularny (drukowany zazwyczaj na odwrocie planszy do warcabów) MŁYNEK jest grą o wielusetletniej tradycji, sięgającej czasów Cesarstwa Rzymskiego. Inne z czasem straciły na popularności, choć na przykład HNEFATAFL (określany czasem jako gra wikingów) jest do dziś narodową grą Finlandii. Starożytny egipski SENET czy średniowieczne ALQUERQUE, a nawet staropolska FORTECA, zdają się być dzisiaj nieco zapomnianymi tytułami.

Po drugie, w bardziej nowoczesnym rozumieniu, gry historyczne mogą „opowiadać” o wybranych wydarzeniach z dziejów, zarówno wojennych, politycznych jak i ekonomicznych. Zazwyczaj nie wymagają one od graczy znajomości historii, a wręcz przeciwnie – pozwalają w atrakcyjny sposób poznać ją, zrozumieć a nawet… polubić.

Wychodząc naprzeciw tej – może nieco niszowej – modzie, chcemy w ramach działalności edukacyjnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności promować tę formę spędzania wolnego czasu. Z jednej strony zapraszamy do współpracy klasy szkolne i grupy zorganizowane – w oparciu o gry historyczne możemy zaproponować wybrane tematy z zakresu podstawy programowej lekcji historii. Nabyte przez nas doświadczenie w organizacji spotkań, eventów, a nawet olimpiad gier planszowych, pozwala nam w sposób profesjonalny i ciekawy przeprowadzić tego typu zajęcia dla różnych grup wiekowych.

W każdy ostatni piątek miesiąca proponujemy otwarte spotkania Klubu Gier Historycznych dla każdego chętnego. Bazując na szerokiej gamie gier planszowych, karcianych oraz najbardziej malowniczych i spektakularnych – figurkowych (bitewnych), zapraszamy każdego, kto nosi przysłowiową buławę w plecaku, chce spróbować negocjacji dyplomatycznych w nieco historycznym anturażu albo poznać, jak żyli ludzie w dawnych (albo i niedawnych) czasach.

Spotkania odbywają się od godziny 16.00 i trwają do… końca rozgrywek, co przy niektórych tytułach może oznaczać nawet kilka godzin. Proponujemy zarówno gry proste, w sam raz na rozgrywkę nawet z dziećmi (w przypadku gier o tematyce bardziej militarnej może to być świetnie spędzony czas taty z synem), jak i bardziej skomplikowane, symulujące dawne wydarzenia czy procesy. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Spotkania są bezpłatne i otwarte dla każdego.
Kontakt z organizatorem Klubu Gier Historycznych: jaroslaw.krajniewski@scwis.pl

Zapraszamy!