Industriada także u nas

W tym roku także w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności będzie można uczestniczyć w święcie Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2024. Zapraszamy 1 czerwca.

To będzie wyjątkowa, bo podwójna okazja do świętowania – Dzień Dziecka i jednocześnie 15. INDUSTRIADA. Z tej okazji ŚCWiS także znalazł się wśród atrakcji dostępnych tego dnia dla zwiedzających miłośników zabytków techniki.

W programie mamy dla Was:

Historia śląskiej drogi do wolności
BEZPŁATNE zwiedzenie wystawy stałej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Na wystawie poznacie historię strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. Dowiecie się też, która kopalnia strajkowała najdłużej i jakie były postulaty górników, którzy sprzeciwili się komunistycznej władzy. Odkryjecie także obiekty związane z górnictwem, poznacie rodzaje wydobywanego w Polsce węgla oraz zapoznacie się z górniczymi lampkami.

Wspólne matryce historii
Warsztaty kreatywne polegające na wspólnym odbijaniu grafik z dwóch matryc. Zajęcia będą wymagać współpracy minimum dwóch osób, przez co wpisują się w hasło tegorocznej INDUSTRIADY – 15 lat razem.

Razem… na naszej grubie
(UWAGA! Miejsca na liście osób zwiedzających zostały wyczerpane.)
Oprowadzanie po terenie kopalni „Wujek”, w tym po obiektach historycznych, takich jak łaźnia łańcuszkowa, stacja ratownictwa górniczego, wieże wyciągowe szybów, teren wokół budynków zakładu przeróbczego. Po kopalni oprowadzać będą Jolanta Chroszcz, wieloletnia pracownica kopalni „Wujek”, pasjonatka i znawczyni górnictwa oraz Michał Dzióbek, historyk ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, przewodnik wycieczek po Katowicach.

 

1 czerwca 2024, godz. 12:00 – 18:00
Oprowadzanie po terenie kopalni „Wujek” – godz. 12:00 i 14:00