I Turniej Piłkarski im. Dziewięciu z „Wujka”

Pierwszy Turniej Piłkarski im. Dziewięciu z „Wujka” za nami! Mistrzem zostali gracze GKS Katowice 💪⚽ Zwycięzcami – wszyscy Młodzi Piłkarze, którzy połączyli pasję sportową z poznawaniem historii. Gratulujemy! Dziękujemy uczestnikom rywalizacji, a także dorosłym amatorom futbolu, którzy w przerwie rozegrali mecz pokazowy. Drużyny Rozwoju i Urzędu Miasta Katowice zremisowały (3:3) w wielkim stylu, po rzutach karnych 🥇Rozgrywki juniorów zwieńczyła uroczysta dekoracja zwycięzców pamiątkowymi medalami. Nagrody wręczali wiceprezydent Katowic Tomasz Bojarun, wiceprezes Rozwoju Katowice Marcin Nowak oraz dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa. Dziękujemy sponsorom, współorganizatorom i wszystkim, których życzliwość, pomoc i zaangażowanie pozwoliły zorganizować Turniej. Dziękujemy firmom Wysowianka i Kraksport. Dziękujemy Rozwój Katowice i Miastu Katowice.

Do zobaczenia za rok!

Do rywalizacji o Puchar im. Dziewięciu z „Wujka” stanęło osiem najlepszych drużyn juniorskich z województwa śląskiego (rocznik 2013):
1. Rozwój Katowice
2. Górnik Zabrze
3. GKS Jastrzębie
4. Zagłębie Sosnowiec
5. Unia Kosztowy
6. GKS Katowice
7. UKS Akademia Piłkarska 21 Chrzanów
8. Akademia BVB

Tym razem poprzez sport chcieliśmy przypomnieć o tragicznych wydarzeniach 16 grudnia 1981 roku – przede wszystkim przypomnieć o ofiarach pacyfikacji katowickiej kopalni „Wujek”, ich biografiach, a także ich pasjach. Wśród strajkujących byli zarówno Ślązacy, mieszkańcy naszego miasta, jak również przyjezdni z innych województw, dla których region górnośląski stał się nowym domem, dającym szansę na dobre życie. W sposób szczególnych uczcimy pamięć Zbigniewa Wilka – jednego z Dziewięciu z „Wujka”, górnika, ojca, męża, ale także piłkarza i zawodnika KS Rozwój Katowice, który 16 grudnia 1981 roku stał się bohaterem. Turniejem im. Dziewięciu z „Wujka” chcieliśmy przypomnieć najmłodszym o takich jak Zbigniew Wilk – (nie)zwyczajnych, dzielnych ludziach, którzy za godność i wolność zapłacili najwyższą cenę.

Czy wiecie, że Zbigniew Wilk, jeden z Dziewięciu Górników, był zawodnikiem Rozwoju Katowice? Przeczytaj więcej⤵️
https://scwis.pl/biogramy-dziewieciu-gornikow/zbigniew-wilk/