Byliśmy na Polach Chwały 2023

Nasi historycy, Jarosław Krajniewski i Michał Dzióbek, reprezentowali ŚCWiS na XVII Polach Chwały w Niepołomicach. To coroczne święto wszystkich fascynatów historii odbyło się w dniach 22-24 września.

Jak zawsze do tej podkrakowskiej miejscowości licznie przybyli ci, którzy swoją pasję do poznawania realiów naszych przodków realizują poprzez czynne uczestnictwo w spotkaniach rekonstruktorów oraz… zabawę.

Prezentacja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności składała się z dwóch części. Jedną z nich było stoisko promocyjne naszej instytucji, na którym zwiedzający – a przez dwa dni przewinęło się ich kilkuset – mogli m.in. zapoznać się z naszą ofertą, zagrać z dziećmi  w „Drogę do wolności”, czy ze starszymi w prototyp gry „Idą pancry na Wujek”.

– Dziesiątki odbytych rozmów, nierzadko na trudne i bolesne tematy z naszej najnowszej historii, na długo pozostaną w naszych głowach – mówili po powrocie wysłannicy ŚCWiS-u.

W tym roku przypada 350. rocznica drugiego zwycięstwa wojsk Rzeczpospolitej pod Chocimiem (1673) – uczciliśmy tę rocznicę poprzez zbudowanie i pokazanie olbrzymiej makiety tego wydarzenia. Realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu działającego w ŚCWiS Klubu Gier Historycznych, którego najbliższe spotkanie odbędzie się już w najbliższy piątek, 29 września, od godziny 16.00.

Zobaczcie zdjęcia naszych wysłanników z Pól Chwały: