„Byk” Twardocha i Talarczyka w ŚCWiS

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz spektaklu „Byk” w reż. Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha w przestrzeni Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w piątek 13 października 2023 r. o godz. 19.00
Po spektaklu spotkanie z Robertem Talarczykiem i Robertem Ciupą, dyrektorem ŚCWiS, połączone z promocją wydanej nakładem ŚCWiS książki – scenariusza sztuki „Wujek.81. Czarna ballada”.
Bohaterem monodramu „Byk” jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Bilety w cenie 40 złotych do kupienia w kasie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności (ul. Wincentego Pola 38, Katowice).
Możliwość rezerwacji biletów przed spektaklem: rezerwacje@scwis.pl

Główny producent: Teatr Studio
Spektakl realizowany w ramach przeglądu PRZYSTANEK ŚLĄSK
Wydarzenie objęte patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego Śląskie. Pozytywna energia

 

Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie.

„Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Premiera 19 marca 2022 | WARSZAWA / Teatr Studio
Premiera śląska 26, 27 marca 2022 | KATOWICE / Teatr Korez

Realizatorzy:
tekst Szczepan Twardoch
reżyseria Szczepan Twardoch, Robert Talarczyk
scenografia Marcel Sławiński
muzyka Aleksander Nowak
asystentka produkcji (Teatr Studio) Katarzyna Pawlonka
współpraca produkcyjna Małgorzata Długowska-Błach
asystentka reżysera Dorota Damec
koordynacja (Teatr Łaźnia Nowa) Małgorzata Rapacz
producentka (Instytut Grotowskiego) Dominika Nestorowska
współpraca produkcyjna (Studio) Dorota Chałaczkiewicz

Obsada:

Robert Mamok – Robert Talarczyk

Fragmenty recenzji:

“Wnikliwy, odważny, zaprawiony humorem tekst Szczepana Twardocha to połowa sukcesu „Byka” (…), drugą połowę sukcesu generuje Robert Talarczyk, jego aktorstwo, sposób podejścia do tej niełatwej, skomplikowanej roli.” / Marta Odziomek „Gazeta Wyborcza Katowice”
“(…) „Byk” broni się sam. Trzeba ten spektakl zobaczyć.” / Magda Kuydowicz Teatr dla Wszystkich
“Świetna robota literacka, precyzyjna dramaturgia, majsterska robota aktorska. Teatr jednego aktora, który długo będzie się pamiętać – jak cięcie skalpelem w najbardziej palący wrzód w niewymownym miejscu.” / Tomasz Miłkowski „Przegląd”