Bieg Niepodległości 2023

658 biegaczy wzięło udział w Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”, który odbył się 11 listopada 2023 r. na ulicach Katowic.

Zanim na trasę wybiegli dorośli sportowcy, odbyły się biegi dzieci na dystansach 200 m i 400 m.

Start biegaczy poprzedziła krótka ceremonia oficjalna. Uczestników powitał dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa, po czym wraz z przedstawicielami organizatorów, uczestników i rodzin górników poległych w 1981 r. złożył kwiaty pod Pomnikiem-Krzyżem przy KWK „Wujek.

Punktualnie o godzinie 10:00, na znak dany przez Stanisława Płatka, sportowcy wystartowali spod Pomnika-Krzyża, by po przebiegnięciu 10 kilometrów ulicami Katowic, zameldować się w tym samym miejscu na mecie.

Wśród mężczyzn pierwszy na metę wbiegł Mateusz Mrówka z czasem 30’ 20”, a wśród kobiet zwyciężyła Judyta Rębisz z czasem 36’ 56”. Na mecie każdy zawodnik był dekorowany pamiątkowym medalem. Po zakończeniu zawodów odbyła się też uroczystość, podczas której najlepsi biegacze w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody, które wręczali im: Katarzyna Kopczak, córka zabitego przez ZOMO Bogusława Kopczaka, Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w KWK „Wujek” po wprowadzeniu stanu wojennego, Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

Tegoroczna trasa prowadziła ulicami: W. Pola, Dziewięciu z Wujka, Ligocka, Mikołowska, Parkowa, Piękna, Park Kościuszki, Kościuszki, Kochanowskiego, Św. Jana, Rynek, Korfantego, Park Powstańców Śląskich. Organizatorem biegu były Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Jafi Sport, sponsorem głównym Polska Grupa Górnicza S.A., a partnerem Decathlon.

Przy okazji biegu wielu jego uczestników, często wraz z rodzinami, odwiedziło wystawę w ŚCWiS. Po zawodach z kolei nie brakowało chętnych, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z medalem (każdy zawodnik na mecie był dekorowany) na tle pomnika.