Audycje Wujek ’81

Z tych dziewięciu zamordowanych górników bardzo dobrze znałam sześciu. Byli to: Zenon Zając, Zbigniew Wilk, znałam ich jeszcze z czasów, kiedy chodzili do Technikum Górniczego przy ulicy Mikołowskiej, gdzie wtedy pracowałam. Pozostali to Jan Stawisiński, Andrzej Pełka, ich znałam z hotelu robotniczego. Krzysztof Giza pracował z moim mężem na jednym oddziale. Józef Czekalski i jego żona   byli naszymi przyjaciółmi, razem chodziliśmy do kościoła świętego Michała w parku Kościuszki, razem spędzaliśmy wolny czas. /Czesława Makarewicz/

W przededniu 39 rocznicy pacyfikacji strajku w katowickiej kopalni „Wujek”, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza do wysłuchania fragmentów relacji świadków tych wydarzeń. Ruszył cykl audycji „Wujek 1981. Relacje świadków” – od 10 do 16 grudnia 2020 roku, o godzinie 11.40 (w sobotę i niedzielę o godzinie 15.40) na antenie Radia eM.

Pełne emocji obrazy tamtych dni – począwszy od aresztowania Jana Ludwiczaka w nocy z 12 na 13 grudnia przez przebieg strajku aż do tragicznych godzin 16 grudnia 1981 roku – utrwaliła pamięć i słowa: protestujących górników, kapłana, pracowników służby zdrowia, mieszkańców katowickiej dzielnicy Brynów. Zapraszamy do wsłuchania się w odczytywane fragmenty wspomnień – wysłuchania tych indywidualnych relacji, które zbudowały naszą zbiorową pamięć o wydarzeniach w kopalni „Wujek” w 1981 roku.

Zachęcamy zwłaszcza nauczycieli do korzystania z audycji jako pomocy dydaktycznej podczas lekcji o stanie wojennym. Wszystkim zainteresowanym wydarzeniami grudnia 1981 roku oraz historią mówioną polecamy wydawnictwo Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – „Wujek ’81 Relacje”.

Wujek 1981 odc.1 – wspomina Bogusław Dziatko

Wujek 1981 odc.2 – wspomina Adam Skwira

Wujek 1981 odc.3 – wspomina ks. Henryk Bolczyk

Wujek 1981 odc.4 – wspomina Mieczysław Pieronkiewicz

Wujek 1981 odc.5 – wspomina Franciszek Pomiechowski

Wujek 1981 odc.6 – wspomina Barbara Jęśko

Wujek 1981 odc.7 – wspomina Czesława Makarewicz