40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

W tym roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz podpisania porozumień sierpniowo-wrześniowych (w Gdańsku, Szczecinie, Dąbrowie Górniczej oraz Jastrzębiu-Zdroju).

W związku z tą rocznicą Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowało szereg działań:

 

w dniach od 18 do 28 sierpnia po wystawie w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oprowadza Stanisław Płatek, przywódca strajku na kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku.

 

 

Trwa dystrybucja tablic edukacyjnych poświęconych powstaniu „Solidarności”. Nauczyciele mogą odbierać tablice po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym.

 

 

26 sierpnia premierę będzie mieć specjalny portal internetowy przygotowany przez Gościa Niedzielnego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Szczegóły już wkrótce!

29 sierpnia odbędzie się dzień „Wolności i solidarności”. Szczegółowy program poniżej:

 

 

Trwa dystrybucja przewodników „40 kroków’ – prezentujących miejsca związane z opozycją demokratyczną w PRL w dawnym województwie katowickim. Przewodniki są bezpłatnie dystrybuowane w siedzibie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Zapraszamy po odbiór!

 

 

13 września odbędzie się tradycyjna pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która ruszy spod krzyża-pomnika poświęconego ofiarom pacyfikacji kopalni „Wujek”.

 

 

Wyprodukowany przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności film „Tablica Pani Ani” został zakwalifikowany do konkursu filmowego NNW w Gdyni w dniach 24-17 września, gdzie będzie miał premierę. Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj:

Zapraszamy serdecznie do udziału we wszystkich wydarzeniach! Świętujmy razem tę radosną rocznicę!