Co roku, 16 grudnia, reprezentacje szkół z województwa śląskiego oraz miejscowości z których pochodzili górnicy zamordowani w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”, uczestniczą w Biegu Dziewięciu Górników. Uczniowie razem z opiekunami biegną ulicą Wincentego Pola pod Krzyż-Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku w katowickiej dzielnicy Brynów. Na ten bieg drużyny zakładają koszulki z wizerunkami poległych górników.
Bieg dziewięciu górników
Główną ideą biegu jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku oraz oddanie hołdu górnikom zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". Inicjatywa ta ma na celu rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania historią regionu i aktywne włączanie ich w pielęgnowanie pamięci o najważniejszych wydarzeniach przeszłości. U podstaw naszych działań leży przekonanie, że poznawanie faktów, wydarzeń i procesów historycznych — wraz ze zrozumieniem ich przyczyn, skutków i znaczenia — stanowi istotny element edukacji i formowania świadomości młodego pokolenia.
Organizując bieg dążymy do umacniania postaw patriotycznych oraz kształtowania szacunku wobec bohaterów walki o wolność. Wybrana forma upamiętnienia — wspólny bieg — łączy refleksję nad historią z popularyzacją najprostszej i najbardziej dostępnej formy aktywności fizycznej oraz promocją zdrowego stylu życia wśród młodzieży regionu.
Bieg odbywa się corocznie 16 grudnia, w kolejną rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek". Ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Każdą szkołę reprezentuje dziewięciu uczniów wraz z opiekunem. Szkoły wybierają patrona biegu — jednego z poległych górników — a uczestnicy, ubrani w koszulki z jego wizerunkiem (zapewnione przez ŚCWiS), wspólnie zmierzają pod Krzyż-Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981, niosąc pamięć i hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę z totalitaryzmem komunistycznym.
.

Początkiem biegu jest dowolnie wybrana przez szkołę lokalizacja. Uczniowie wraz z opiekunem poruszają się wyłącznie w miejscach przeznaczonych dla ruchu pieszych. Wszyscy biegacze spotykają się u zbiegu ulicy Wincentego Pola i Mikołowskiej w Katowicach, skąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, udaje się pod Krzyż-Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981.
Zapraszamy do zapisów poprzez formularz zgłoszeniowy!

Realizowany przez nas projekt nie ogranicza się do jednorazowego wydarzenia sportowego. Stanowi on element długofalowej współpracy ze szkołami i nauczycielami, którzy zgłaszają swoje klasy do udziału w biegu. Towarzyszy mu kompleksowe wsparcie merytoryczne oraz oferta zajęć edukacyjnych, przygotowujących uczniów do udziału w wydarzeniu lub stanowiących jego refleksyjne podsumowanie.
Są to lekcje i warsztaty poświęcone wydarzeniom stanu wojennego, podczas których przybliżamy uczniom dramatyczne okoliczności pacyfikacji kopalni "Wujek" oraz biografie Dziewięciu Górników. Dzięki temu bohaterowie tej tragicznej karty polskiej historii przestają być jedynie nazwiskami z podręczników — stają się postaciami bliskimi młodym ludziom. Tym bardziej, że niektórzy z nich mieli zaledwie 19 lat i byli niewiele starsi od dzisiejszych uczestników projektu.
Uczestnictwo w projekcie jest dla młodych ludzi bezpośrednim doświadczeniem historii (ogólnopolskiej i lokalnej) oraz lekcją pamięci i społecznej odpowiedzialności. Jest formą kształtowania świadomości historycznej poprzez aktywność sportową. Każdego roku w ramach przygotowania uczniów do biegu, zachęcamy do odwiedzenia naszej wystawy stałej, która w nowoczesny sposób przybliża wydarzenia z 1981 roku.
Zachęcamy do pobrania scenariusza lekcji o pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach, wspomagającej merytoryczne przygotowanie do biegu. Scenariusz został opracowany we współpracy z p. Krystianem Kazimierczukiem, nauczycielem Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Scenariusz do pobrania TUTAJ







