Zostaliśmy uhonorowani jako „Świadek Historii”

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostało laureatem Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii“. Jest ona nadawana raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny IPN.

Medal, przyznany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, wręczył prezes Instytut Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki na ręce dyrektora Roberta Ciupy, podczas gali w Muzeum Historii Katowic. Uroczystość odbyła się 26 października 2022 r.

Nasza radość jest podwójna, bo „Świadka Historii” otrzymała także, za audycje w Radio eM 107,6 fm, Aneta Kuberska-Bębas – od niedawna należąca do zespołu ŚCWiS, wcześniej dziennikarka tej katowickiej rozgłośni.

W tym roku, w II edycji, laureatami zostali także:

Barbara Adamczyk – emerytowana nauczycielką języka polskiego, ba dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 5 im. W. Pileckiego w Katowicach, prezesem Śląskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Katowicach oraz członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa przy oddziale IPN w Katowicach. Z jej inicjatywy w ośmiu szkołach powstały klasy o profilu wojskowym. Była animatorem kilkunastu edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Aleksander Markowski – artysta, malarz, pedagog, wielki miłośnik poezji i muzyki. Od 1996 roku cyklicznie organizuje w różnych miejscach „Wieczory Koła Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Niepodległych Polskich Pieśni”.

Śp. Andrzej Rozpłochowski (pośmiertnie) – współzałożyciel i prezes Porozumienia Katowickiego 1980 – Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci w Katowicach, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego z 11 września 1980 r., jeden z liderów śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, członek władz krajowych związku.

XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach – organizator Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w 2017 roku. W szkole znajduje się Izba Pamięci poświęcona W. Pileckiemu, ponadto jej uczniowie opiekują się obeliskiem rotmistrza na katowickim skwerze jego imienia. Liceum jest także organizatorem licznych projektów historycznych, współpracując także ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.