Zaśpiewali o wolności

Młodych muzyków z różnych stron Polski zgromadził w sobotę, 22 kwietnia 2023 r., finał VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności, zorganizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Przesłuchania finałowe odbywały się tym razem na deskach Sceny w Malarni Teatru Śląskiego.

Już wcześniej jury zakwalifikowało, spośród ponad 200 zgłoszonych osób i zespołów, do przesłuchań finałowych 30 uczestników – po 15 w kategoriach młodszej i starszej.

Artystów, którzy pojawili się w Katowicach wraz z przyjaciółmi i rodzicami, przywitali dyrektorzy obu instytucji: IPN, dr Andrzej Sznajder i ŚCWiS, Robert Ciupa. Następnie przez kilka godzin sala teatralna rozbrzmiewała bardziej i mniej znanymi piosenkami, wykonywanymi z uczuciem, talentem i siłą młodości.

Zadaniem młodych muzyków było wykonanie na scenie wybranego przez siebie utworu muzycznego artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej. Prezentowane piosenki pochodziły zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też wykonawców z lat 80. i pocz. 90. XX w. Na teatralnej scenie zabrzmiały m.in. „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, „Chcemy być sobą” grupy Perfect, „Wolność” Marka Grechuty, „Bajka” Sanah, czy Jana Pietrzaka „Żeby Polska”.

W kategorii młodszej laureatami zostali:

1. Antonina Piotrowska (Rzeszów) – za wykonanie piosenki Jerzego Połomskiego „Biało-czerwona”
2. Antoni Sroka (Kraków)
3. Antonina Kraszewska (Cieszyn)
wyróżnienia:
Piotr Klima (Katowice)
Kapela „Beskidek” (Bielsko-Biała)

W kategorii starszej laureatami zostali:

1. Dawid Pleban (Rzeszów) – zaśpiewał piosenkę „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga
2. Anna Wolna (Gdynia)
3. Natalia Siekierka (Katowice)
wyróżnienia:
Maksymilian Kaszuba (Bukowno)
Zespół „5 c’clok” (Ruda Śląska)

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ:
1. Z KATEGORII MŁODSZEJ

2. Z KATEGORII STARSZEJ