Zapraszamy na promocję tomu poezji

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące tom poezji Marii Szcześniak „Żywe historii kamienie”. Odbędzie się ono we wtorek, 7 maja, o godz.17.00. Gościem wieczoru będzie Marian Kisiel, poeta, badacz literatury polskiej XX wieku, redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk”. Wybrane wiersze czytać będzie Dariusz Niebudek.

Wydany nakładem ŚCWiS tom „Żywe historii kamienie” to druga pozycja z serii tomików poezji poświęconej trudnym czasom stanu wojennego, represji z lat 80. XX w., walce i śmierci górników z kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. W książce znalazło się blisko 40 wierszy będących komentarzem autorki do wydarzeń tamtego okresu. Zostały zebrane w pięciu rozdziałach: „Aparat represji”, „Pacyfikacja”, „Kapłan”, „Modlitwa”, „Refleksja”.

Maria Szcześniak (1965-2020), z pochodzenia chorzowianka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, tworzyła poezję już w dzieciństwie i młodości. W 1993 r. zdobyła III miejsce w konkursie literackim poświęconym tragedii w kopalni „Wujek”. Działała m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i NSZZ „Solidarność”, gdzie była m.in. członkinią Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Pracowała jako dziennikarka m.in. w „Tygodniku Śląsko-Dąbrowskim” i współpracowała z „Tygodnikiem Solidarność”.

Wstęp do tomiku napisał Stanisław Płatek, przywódca strajku w KWK „Wujek” w grudniu 1981 r.

Wiersze w książce zostały wzbogacone reprodukcjami nawiązujących tematycznie do tej poezji obrazów znanych polskich artystów, które znajdują się w zbiorach ŚCWiS.

Termin: wtorek, 7 maja 2024, godz. 17:00

Miejsce: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, ul. Wincentego Pola 38, Katowice