Zapraszamy na promocję książki „Kresa”
Wszystkich miłośników Górnego Śląska, jego przemysłowego dziedzictwa, krajobrazu industrialnego oraz dobrej sztuki serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką publikacji „Kresa” dr hab. Weroniką Siupką oraz z dr hab. Zofią Oslislo-Piekarską. Odbędzie się ono w czwartek, 27 marca br., o godz. 17.00 w siedzibie ŚCWiS.
„Kresa” to najnowsza publikacja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Ma charakter albumowy – zaprezentowaliśmy w niej kilkadziesiąt prac Weroniki Siupki, uznanej katowickiej artystki, pracującej przede wszystkim w technice akwaforty. Reprodukowane w książce grafiki przedstawiają przeważnie obiekty przemysłowe, często mające już za sobą lata świetności. Autorka utrwaliła je w swoich pracach, poświęcając na ich wykonanie mnóstwo czasu i cierpliwości – tego wymaga bowiem bardzo precyzyjna technika graficzna, jaką jest akwaforta.
Dr hab. Weronika Siupka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie także pracuje jako wykładowczyni. Impulsem do podjęcia tematyki industrialnej w twórczości graficznej było dla niej zamknięcie zabytkowej Huty Metali Nieżelaznych w Katowicach-Szopienicach. Likwidacja tego zakładu, który doskonale znała, bo były z nim związane dwa pokolenia jej rodziny, podziałała na nią inspirująco. Powstały wówczas cykl prac „Fragmenty Świata” został nagrodzony stypendium ministerialnym oraz stypendium marszałka Województwa Śląskiego. W swojej twórczości plastyczka eksperymentowała z wieloma technikami graficznymi (m.in. sitodrukiem, mokulito, linorytem i technikami metalowymi), jednak to akwaforta stała się dominująca w jej pracy.
Więcej o Weronice Siupce i jej pracy w technice akwaforty przeczytacie w 4. numerze naszego biuletynu „Głos” w artykule na stronie 21 ► TUTAJ.
Dr hab. Zofia Oslislo-Piekarska jest autorką opracowania graficznego i składu tej publikacji. Blisko współpracuje z Weroniką Siupką. Także jest absolwentką katowickiej ASP, w której pracuje jako adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego. W swojej pracy badawczej podejmuje wątki lokalne.