Zamówienie kompozytorskie – 40. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności otrzymało w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie” grant na stworzenie kompozycji poświęconej ofiarom pacyfikacji kopalni „Wujek”. Projekt obejmuje stworzenie autorskiej kompozycji muzycznej, trenu poświęconego Dziewięciu górnikom z „Wujka”, którzy ponieśli śmierć podczas pacyfikacji kopalni 16 grudnia 1981 roku. Autorem kompozycji będzie Piotr Moss, uznany twórca muzyki współczesnej, laureat licznych nagród kompozytorskich w kraju oraz za granicą.

Prapremiera kompozycji przewidziana jest podczas specjalnego koncertu rocznicowego w grudniu 2021 r., w czterdziestą rocznicę pacyfikacji kopalni.

Partnerem projektu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego