Za nami obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

Za nami obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Obchody rozpoczęliśmy V edycją Biegu Dziewięciu Górników, w których wzięło udział prawie 500 uczniów z 47 szkół z terenu województwa śląskiego. Serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi PGNiG i Rozgrzewamy Polskie Serca za pomoc, a także firmie JafiSport za ufundowanie ciepłych czapek dla młodzieży biorącej udział w Biegu.

O godzinie 14. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach rozpoczęła się msza święta. Po nabożeństwie zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik-krzyż przy bramie kopalni Wujek. W uroczystości udział wzięły rodziny zamordowanych i poszkodowanych górników, mieszkańcy Katowic, przedstawiciele władz krajowych, regionalnych, lokalnych oraz Solidarności. Stronę rządową reprezentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, minister sportu Witold Bańka oraz wicepremier Beata Szydło. Kancelarię prezydenta RP reprezentował minister Andrzej Dera, który odczytał list Andrzeja Dudy.

– Ta tragedia nie miała prawa się wydarzyć. Stan wojenny był jawnym złamaniem umowy zawartej przez władzę z Polakami; był zdradą, aktem agresji wobec własnego społeczeństwa. W kopalni Wujek atak ten przybrał najbrutalniejszą formę i przyniósł najtragiczniejsze żniwo – napisał prezydent Duda w liście i zaznaczył, że nazwiska górników, którzy zginęli w pacyfikacji kopalni, zapisały się w historii Polski.

Pod Pomnikiem-Krzyżem Poległych Górników przemawiał także Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – Solidarność to ludzie, którzy walczyli o godność człowieka, o wolność, o prawdę. Ta solidarność, w tym miejscu, przeszła najwyższą próbę, bo to właśnie tutaj górnicy stanęli solidarnie, razem, przeciwko reżimowi, w obronie swojego kolegi – o to właśnie walczyli. Te wartości, tę prawdę musimy przekazywać kolejnym pokoleniom; po to tutaj jesteśmy – dodał Ciupa, apelując, by świadkowie tamtych wydarzeń dzielili się swoją historią i przekazywali ją innym.

Uroczystości zakończy apel poległych i złożenie wieńców oraz kwiatów pod pomnikiem-krzyżem. Po godzinie 17 wicepremier Beata Szydło wzięła natomiast udział w spotkaniu opłatkowym z rodzinami poszkodowanych w czasie masakry.