Wystawa kontenerowa: „Podziemna drukarnia Solidarności”

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy w kontenerach prezentującej autentyczną podziemną drukarnię toruńskich struktur podziemnej „Solidarności”. Nigdy nie udało się jej namierzyć i zlikwidować bezpiece.

Ściśle zakonspirowany lokal zaprojektował zasłużony dla toruńskiego podziemia inżynier Ryszard Konikiewicz. Co ciekawe, wzorem dla niego była działająca w Wilnie drukarnia Armii Krajowej. Ta w Toruniu została umieszczona pod tarasem domu znanego toruńskiego lekarza, doktora Stanisława Osmańskiego, na Leśnej Polanie. Składała się z dwóch pomieszczeń – w jednym składano i drukowano ulotki i gazetki, w drugiej naświetlano klisze poligraficzne.
Drukarze mieli też do dyspozycji prowizoryczną łazienkę, bo podczas sesji drukarskiej ze względów bezpieczeństwa nie mogli wychodzić na zewnątrz. Wchodziło się przez spiżarnię w piwnicy, przez ukryte w ścianie drzwi, zamaskowane dodatkowo półkami z domowymi przetworami.
Drukarnia nienaruszona przetrwała do naszych czasów. Z inicjatywy grona działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym w szczególności Marcina Orłowskiego udało się zachować dla potomności ten wyjątkowy obiekt.

Wystawa jest prezentowana na Placu NSZZ „Solidarność” w Katowicach, przy ulicy Wincentego Pola. Ze względów epidemicznych zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się.
e-mail: biuro@scwis.pl
tel. 32 601 21 08

Warsztaty „Konspirator” /zajęcia towarzyszące wystawie/

Farba drukarska, powielacz… „Solidarność”! Warsztaty „Konspirator” zabiorą dzieci do „podziemnej” drukarni, gdzie zapoznają się z warunkami pracy opozycyjnej w latach 80. Dla uczniów jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość zapoznania się z realiami działalności opozycyjnej w latach 80. W czasie warsztatów dzieci będą miały możliwość przygotowania, a także wydrukowania swojej własnej „bibuły”.

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych
Czas: około 45 min.
Terminy: do ustalenia / Realizacja zajęć uzależniona jest od sprzyjających warunków atmosferycznych!