Podcasty ŚCWiS już są!

 

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności rozpoczęło produkcję i publikację własnych podcastów. Można je znaleźć zarówno na naszej stronie internetowej w zakładce „podcasty”, jak i na popularnych platformach streamingowych, takich jak Youtube czy Spotify.

Do posłuchania są już pierwsze odcinki z dwóch cykli. Pierwszy cykl to rozmowy na różne tematy związane z historią i nie tylko. Drugi nosi tytuł „Dobra książka historyczna”. W planach także seria „Kryminalne labirynty PRL-u”.

Już teraz można wysłuchać ciekawej rozmowy z prof. Bogdanem Musiałem „Jak górnicy obalili komunę”. Ten polski i niemiecki historyk dotarł do dokumentów sowieckich, które dały obraz znaczenia górnictwa dla gospodarki socjalistycznej, zwłaszcza w PRL, a także znaczenia protestów górniczych dla upadku systemu komunistycznego. Prof. Musiał ze swadą opowiada o tym w pierwszym z podcastów ŚCWiS.

Rozpoczynamy także serię poświęconą książkom historycznym, które chcemy polecić. Otwiera ją rozmowa z dr. Łukaszem Kamińskim, dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, redaktorem książki „Świat wobec stanu wojennego”, wydanej nakładem ŚCWiS. Dr Kamiński opowiada o reakcjach zarówno ważnych polityków, jak i całych społeczeństw na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Jak się okazuje, nawet w gronie przywódców państw komunistycznych oceny sytuacji były niejednakowe. Z kolei politycy zachodni z początku byli powściągliwi w krytykowaniu władz PRL, obawiając się wybuchu wojny w Europie.

Kolejne trzy opublikowane już na naszej stronie podcasty to rozmowy z poetami: Tomaszem Jastrunem, Marianem Sworzeniem i Kazimierzem Węgrzynem o poezji stanu wojennego, zwłaszcza o wierszach dotyczących tragedii w kopalni „Wujek”.

Autorami podcastów ŚCWiS są Aneta Kuberska-Bębas i Sylwester Strzałkowski.

Tutaj znajdziecie PODCASTY ŚCWiS

Szukajcie nas też na różnych platformach z podcastami.