Wycieczka piesza

Powędruj z nami do Mikołowa — jednego z najstarszych miast w regionie, które w tym roku obchodzi swoje 800. urodziny. Szlak powiedzie nas przez zabytkowe osiedla, parki, lasy, wzgórza, łąki, rzeki, stawy czy dawne kamieniołomy.

 

W tym roku zwrócimy uwagę na Mikołów — południowego sąsiada Katowic. Udział w wycieczce pieszej będzie doskonałą sposobnością do odkrycia ciekawej historii i architektury tego miasta. Odwiedzimy Mikołów w jego osiemsetne urodziny! Zwiedzimy zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski św. Jana z 1861 roku. Poznamy losy Joachima Gnidy — mikołowiczanina, górnika kopalni „Wujek”, który zginął w 1981 roku podczas pacyfikacji zakładu — a następnie oddamy mu hołd w miejscu jego pochówku.

Po drodze czekają nas liczne atrakcje, w tym zwiedzanie Szkoły Policji w Katowicach-Piotrowicach. Wycieczkę zakończymy okolicznościową wizytą w Muzeum w Mikołowie, gdzie zwiedzimy wystawę o historii miasta.

Europejskie Dni Dziedzictwa w 2022 roku odbywają się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Nasza wycieczka organizowana w ramach EDD uwzględnia to hasło na kilku płaszczyznach. Łącząc w jednym programie atrakcje zarówno Katowic jak i Mikołowa działamy na rzecz zbliżenia i lepszego poznania społeczności sąsiednich miast. Wycieczka uświadomi nam że pacyfikacja w kopalni „Wujek” sprzed 40 lat jest wspólnym dziedzictwem wielu miejscowości, a żywa wciąż tragedia połączyła i nadal łączy ludzi oraz całe społeczności. Poznanie kościoła ewangelickiego w Mikołowie uzmysłowi, że śląskie dziedzictwo powstało w wyniku połączenia wielu tradycji wyznaniowych. Połączeni zostaniemy także dziedzictwem turystyki, gdyż fragmenty trasy przebiegać będą znakowanymi szlakami turystycznymi, tworzonymi przez pokolenia działaczy i propagatorów wędrownictwa.

W programie m. in.:

 1. Zabytkowe osiedla w Ligocie
 2. Tężnia solankowa w Zadolu
 3. Kolejowa wieża ciśnień w Piotrowicach
 4. Szkoła Policji w Piotrowicach
 5. Pomnik pomordowanych przez Niemców w 1939 r. na terenie lasów zarzeckich
 6. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wzgórze Kamionka”
 7. Kościół ewangelicko-augsburski św. Jana w Mikołowie
 8. Grodzisko z XIII w.
 9. Muzeum w Mikołowie

 

 

Informacje praktyczne:

 1. Wycieczka jest imprezą turystyki kwalifikowanej (turystyka piesza). Liczy ok. 13 km. Uczestnicy muszą posiadać kondycję pozwalająca na przebycie takiej trasy.
 2. Na trasie może być błotniście, częściowo będziemy się poruszać drogami i ścieżkami nieutwardzonymi, dlatego należy posiadać odpowiednie obuwie pozwalające na marsz w takim terenie.
 3. Zalecamy zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów.
 4. Organizator nie ubezpiecza uczestników wycieczki, którzy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.
 5. Turyści zdobywający odznaki PTTK będą mogli uzyskać potwierdzenie w książeczkach odznak.
 6. Na wycieczkę nie obowiązują zapisy, uczestnicy mogą w niej wziąć udział poprzez stawienie się na miejscu zbiórki.
 7. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

 

 

ZBIÓRKA:

10 września 2022 r. (sobota) godz. 9.00 Centrum Przesiadkowe Ligota (ul. Panewnicka /

Franciszkańska)

 

ZAKOŃCZENIE

Ok. godz. 16.00 Dworzec autobusowy/kolejowy w Mikołowie, powrót we własnym zakresie.

 

Prowadzący: Michał Dzióbek – historyk, przewodnik