40 kroków – przewodnik po miejscach opozycji PRL

 

od 20 listopada dostępna będzie nowa publikacja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności:

40 kroków – przewodnik po miejscach związanych z działalnością opozycji antykomunistycznej PRL na Górnym Śląsku i Zagłębiu

Projekt „Przewodnik opozycji PRL w woj. śląskim” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronat medialny nad projektem objęła TVP Katowice

 

 

Przewodnik oprowadza po miejscach związanych z działalnością opozycji PRL na terenach części dzisiejszego województwa śląskiego (w szczególności obszar ówczesnego województwa katowickiego). Wydany w formie podręcznej, umożliwia odbywanie tematycznych wycieczek. Publikacja uwzględnia ważniejsze miejsca związane z działalnością konspiracyjną, charytatywną i polityczną działaczy opozycji PRL, a także miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami działań pacyfikacyjnych wobec opozycjonistów. Nie zabraknie w nim także kopalni „Wujek” oraz innych zakładów przemysłowych, które stały się w stanie wojennym areną tragicznych wydarzeń.

Pomysł przewodnika uzyskał dofinansowanie z programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polskiej, dlatego będzie on dystrybuowany bezpłatnie.  Po wyczerpaniu się papierowego nakładu dostępna będzie także wersja ebook do pobrania ze strony internetowej SCWIS.

Przewodnik będzie dostępny w siedzibie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz w wybranych punktach informacji turystycznej.