Portrety w literach

Na jednym z budynków kopalni „Wujek” tuż obok Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności można podziwiać niezwykły mural. Są to portrety górników zabitych w czasie pacyfikacji kopalni 16 grudnia 1981 r., wpisane w dziewięcioliterowy wyraz „PAMIĘTAMY”. Autorem muralu jest Aurelian Laurent znany pod pseudonimem Al Sticking, francuski artysta, który podróżuje po świecie i maluje w wyjątkowych miejscach.
– Opowieść pracowników Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności o grudniu 1981 roku zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wiedziałem, że tą historią podzielę się z innymi przy pomocy czarno-białych portretów – mówi Aurelian Laurent. Do tej pory dzieła francuskiego artysty można było podziwiać m.in. w takich miastach jak Berlin, Praga. Z Katowic Al Sticking ruszył na Litwę i do Rosji. Po powrocie do Francji malowidła artysty zostaną zaprezentowane na wystawie w Montpellier.
– Kiedy Aurelian Laurent powiedział, że chce stworzyć mural upamiętniający bohaterów z „Wujka”, to była dla nas ogromna niespodzianka i wyróżnienie. Gdy zaraz potem usłyszałem, że artysta ma na to dwa dni, to pomysł wydał się mało realny – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. – Tutaj z pomocą przyszedł nam Michał Paprotny, dyrektor „Wujka”, który udostępnił artyście ścianę na jednym z kopalnianych budynków. To niesamowite, że na ten pomysł wpadł Francuz, a nie żaden z polskich artystów. Po raz kolejny okazało się, że nasi artyści szukają inspiracji gdzieś daleko, a nie widzą tego, co jest blisko, na wyciągnięcie ręki. Al Sticking wpisał się również do Księgi Pamiątkowej w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni „Wujek”: Drodzy przyjaciele, Dziękuję z głębi swojego serca, że pozwoliliście mi pozostawić tutaj ślad na mojej artystycznej drodze i uhonorować 9 Górników z Wujka. Ta wielka strata, która nas spotkała, dziś nas jednoczy. Czas jest przerywany przez epizody zmierzchu, a świt jest możliwy tylko dzięki solidarności i spotkaniu.