Podcast o św. Barbarze i Barbórce

Wkrótce Barbórka. O tym święcie, o kulcie św. Barbary i o samej świętej rozmawiamy w najnowszym odcinku Podcastu ŚCWiS. Gorąco zachęcamy do wysłuchania tej bardzo ciekawej rozmowy, w której naszą ekspertka jest dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, prowadząca od lat badania dotyczące tego kultu.

– Święta Barbara to jedna z najpopularniejszych świętych, choć badania nie potwierdzają, by była osobą historyczną. Natomiast krążyły na jej temat różne legendy, jedna z nich wręcz mówiła o tym, że pochodziła z okolic Zabrza – opowiada dr Beata Piecha-van Schagen.
– Barbórka była aż do początku XX w. dniem wolnym od pracy. Organizowano wtedy zakładowe uroczystości, a ich uczestnicy maszerowali z orkiestrą do kościołów, osobno katolicy, osobno protestanci, co było górnośląską specyfiką – mówi także.
Nasza rozmówczyni przypomina, że była to pierwotnie patronka dobrej śmierci, wiązano ją też z kultem Najświętszego Sakramentu. Opowiada o przypominających ołtarze miejscach w cechowniach, gdzie górnicy modlili się do św. Barbary przed rozpoczęciem pracy, a potem zasłaniali jej wizerunek. Dlaczego? Odpowiedź usłyszycie w tym odcinku Podcastu ŚCWiS.

Znajdziecie go tutaj:

𝘄𝘄𝘄 – https://scwis.pl/podcasty/
𝗬𝗼𝘂𝗧𝘂𝗯𝗲 – https://youtu.be/401ymaAjhR8
𝗦𝗽𝗼𝘁𝗶𝗳𝘆 – http://surl.li/medhzi
𝗔𝗽𝗽𝗹𝗲 𝗣𝗼𝗱𝗰𝗮𝘀𝘁𝘀 – http://surl.li/frskzx
Na zdjęciu dr Beata Piecha-van Schagen