Plener malarski „Zanim kopalnia zniknie”

Przez 3 dni, od 13 do 15 czerwca 2024 r., na terenie kopalni „Wujek” powstają obrazy, które uwiecznią kopalniane widoki, jakich kolejne pokolenia zapewne już nie będą mogły oglądać, ponieważ KWK „Wujek” powoli odchodzi do historii. Plener malarski „Zanim kopalnia zniknie” przyciągnął kilkudziesięciu artystów, którzy podjęli wyzwanie: utrwalić na płótnie historyczne, industrialne obiekty związane z pacyfikacją kopalni „Wujek” w 1981 r.

Do udziału w plenerze zgłosiło się blisko 70 osób – plastycy, uczniowie, studenci szkół artystycznych oraz sympatycy malarstwa. Każdy z twórców otrzymał zagruntowane płótno o wymiarach 50 x 70 cm i farby. Do wyboru są dwie techniki: akryl lub olej na płótnie. Prace wykonane w ramach pleneru wezmą udział w konkursie artystycznym.

Pierwszego dnia za pędzle chwycili studenci artystycznych szkół wyższych, nie tylko z Katowic, drugiego dnia pojawiła się spora grupa uczniów szkół plastycznych. Trzeci dzień to domena seniorów.

W kolejnych dniach zrobią to uczniowie oraz seniorzy. Opiekę nad artystami sprawuje Monika Ziembińska ze ŚCWiS.

Organizatorem pleneru jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a współorganizatorem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2024.

Fotorelacja z pleneru: