Otwarte spotkania Klubu Gier Historycznych

Odbyło się pierwsze otwarte spotkanie Klubu Gier Historycznych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.W ostatnim dniu marca w sali konferencyjnej ŚCWiS zjawili się prawdziwi pasjonaci planszówek, by wraz z organizatorem klubu, Jarosławem Krajniewskim, zagrać kilka ekscytujących partii.

Na kolejne spotkania klubu zapraszamy zawsze w ostatni piątek miesiąca. Wstęp bezpłatny.

Gry planszowe przeżywają dziś swoisty renesans popularności, o czym może świadczyć liczba różnego rodzaju klubów, konwentów i nieformalnych grup skupiających miłośników tego typu rozrywki. Szczególny rodzaj gier reprezentują gry historyczne, które to określenie może mieć dwojakie znaczenie.

Po pierwsze, mogą to być gry historyczne sensu stricto –  czyli takie, w jakie grali nasi przodkowie, przed wiekami a nawet tysiącleciami. Mające bardzo długie tradycje szachy czy warcaby pewnie wszyscy znają, ale nawet popularny (drukowany zazwyczaj na odwrocie planszy do warcabów) MŁYNEK jest grą o wielusetletniej tradycji, sięgającej czasów Cesarstwa Rzymskiego. Inne z czasem straciły na swej popularności, choć taki HNEFATAFL (określany czasem jako gra wikingów) jest do dziś narodową grą Finlandii. Starożytny egipski SENET czy średniowieczne ALQUERQUE, a nawet staropolska FORTECA zdają się być dzisiaj nieco zapomnianymi tytułami.

Po drugie, w bardziej nowoczesnym rozumieniu, gry historyczne mogą „opowiadać” o wybranych wydarzeniach z dziejów, zarówno wojennych, politycznych jak i ekonomicznych. Zazwyczaj nie wymagają one od graczy znajomości historii. Wręcz przeciwnie – pozwalają w atrakcyjny sposób tę historię poznać, zrozumieć a nawet… polubić.

Wychodząc naprzeciw tej modzie, chcemy w ramach działalności edukacyjnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności promować tę formę spędzania wolnego czasu.  Zapraszamy do współpracy klasy szkolne i grupy zorganizowane – w oparciu o gry historyczne możemy zaproponować realizację wybranych tematów z zakresu podstawy programowej lekcji historii. Nabyte doświadczenia, w postaci organizacji spotkań, eventów a nawet olimpiad gier planszowych pozwalają nam w sposób profesjonalny i ciekawy przeprowadzić tego typu zajęcia dla różnych grup wiekowych.

W każdy ostatni piątek miesiąca proponujemy także otwarte spotkania Klubu Gier Historycznych dla każdego chętnego. Bazując na szerokiej gamie gier: planszowych, karcianych oraz najbardziej malowniczych i spektakularnych – figurkowych (bitewnych) zapraszamy każdego, kto nosi przysłowiową buławę w plecaku, chce spróbować negocjacji dyplomatycznych w nieco historycznym anturażu lub poznać, jak żyli ludzie w dawnych (albo i niedawnych) czasach. Spotkania odbywają się od godziny 16.00 i trwają do… końca rozgrywek, co przy niektórych tytułach może oznaczać nawet kilka godzin. Proponujemy zarówno gry proste, w sam raz na rozgrywkę nawet z dziećmi (w przypadku gier o tematyce bardziej militarnej może to być świetnie spędzony czas taty z synem), jak i bardziej skomplikowane, symulujące dawne wydarzenia czy procesy historyczne. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie.

Spotkania są bezpłatne i otwarte dla każdego. Kontakt z organizatorem Klubu: jaroslaw.krajniewski@scwis.pl