Nowy numer „Głosu” już jest

 

 

Ukazał się 1. numer naszego biuletynu „Głos” (poprzedni był oznaczony jako numer zerowy). Można otrzymać go za darmo w siedzibie ŚCWiS. Warto też rozejrzeć się w innych instytucjach publicznych (np. bibliotekach), gdzie także powinien być dostępny.
Tak jak poprzednia edycja, tak i ta zyskała bardzo atrakcyjną szatę graficzną.

W tym numerze polecamy m.in. artykuły:
„Świat wobec stanu wojennego” – czyli rozmowa z dr. Łukaszem Kamińskim, dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, o reakcjach polityków zarówno zachodnich jak i wschodnich na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, o sympatii dla Polaków w tamtym czasie społeczeństw europejskich i niesionej przez nie pomocy.
Książka „Świat wobec stanu wojennego”, pod red. dr. Łukasza Kamińskiego, ukazała się nakładem ŚCWiS i jest do nabycia w naszej siedzibie. Cena 35,- zł
„Narzędzie zbrodni” – o broni, z jakiej zomowcy strzelali do górników 16 grudnia 1981 r., czyli o pistolecie maszynowym PM-63 RAK i o tym, jak zacierano ślady użycia tych karabinów.
„Symfoniczna pamięć” – o kompozycji Piotra Mossa „Tren” na dziewięć wiolonczel. Płyta z zapisem tego koncertu, wydana przez ŚCWiS, jest także u nas do kupienia. Cena 20,- zł
„Tryptyk Dwurnika” – o nowych obrazach w kolekcji sztuki ŚCWiS, tym razem są to trzy płótna – portrety górników, namalowane przez Edwarda Dwurnika, mistrza rodzimego ekspresjonizmu.
„Kto jest autorem tego zdjęcia” – o fotografii, na której nieznany autor uwiecznił dramatyczną chwilę po zomowskim ostrzale górników na „Wujku” 16 grudnia 1981 r. Zdjęcie trafiło na pierwszą stronę jednej z amerykańskich gazet.

 

Poprzedni numer „Głosu” (oznaczony jako zerowy) jest dostępny w formie cyfrowej TUTAJ