Noc Muzeów. Dziękujemy, że byliście z nami

Noc Muzeów, 18 maja 2024 r., przyciągnęła do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności setki zwiedzających. I starsi, i młodsi znaleźli dla siebie tego wieczoru wiele atrakcji.

Każdy gość ŚCWiS miał okazję zwiedzić naszą ekspozycję za darmo. Wszystkim grupom zwiedzających towarzyszyli nasi przewodnicy, którzy opowiadali o historii, jaką prezentuje wystawa. Dwukrotnie wyruszył też spacer po terenie kopalni, jego uczestnicy mogli zobaczyć miejsca związane przede wszystkim z dramatycznymi wydarzeniami z okresu strajku i jego pacyfikacji w grudniu 1981 r.: łaźnię łańcuszkową, kuźnię czy punkt sanitarny.

Nie zabrakło również naukowych i artystycznych nawiązań do tradycji górniczych i śląskich, a to za sprawą wykładu dr Beaty Piechy-van Schagen „Górnośląska Barbórka wcale nie jest wyjątkowa” oraz dwóch koncertów: Orkiestry Górniczej KWK „Wujek” i Joanny Kściuczyk-Jędrusik, aktorki wykonującej rolę św. Barbary w spektaklu Teatru Śląskiego „Wujek.81. Czarna Ballada”.

Można było też spróbować własnych sił na warsztatach plastycznych, w Klubie Gier Historycznych oraz w punkcie, gdzie wolontariusze ŚCWiS pomagali własnoręcznie wykonać okolicznościową przypinkę.

Cieszymy się, że byliście z nami tej nocy. Już zapraszamy za rok na Noc Muzeów 2025.

Dziękujemy rodzicom, którzy na naszej wystawie pokazywali dzieciom, czym jest historia, godność, wolność i solidarność. Dziękujemy wolontariuszom.

Sami zobaczcie, jak było podczas Nocy Muzeów 2024 w ŚCWiS: