Młodzieżowe debaty historyczne
Uczennice i uczniowie z czterech szkół woj. śląskiego wzięli udział w debacie oksfordzkiej, którą 7 kwietnia 2025 r. zorganizowała w siedzibie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Młodzieżowa Rada ŚCWiS.
Do debaty zgłosiły się: I LO im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, IV LO im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach, II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach, VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach.
Czteroosobowe drużyny mierzyły się na argumenty. Każda z debat odbyła się na inny, zadany przez organizatorów temat. Zgodnie z zasadami debat oksfordzkich, przed każdym pojedynkiem poszczególne drużyny losowały stanowisko, jakie miały zająć w ramach danej debaty – propozycji bądź opozycji. Każdy z mówców miał 5 minut na wygłoszenie swojej mowy, można było zadawać pytania drużynie przeciwnej oraz zgłaszać stanowisko ad vocem.
Tezy dzisiejszych debat były następujące:
1. Działalność zbrojnego podziemia antykomunistycznego w Polsce po 1945 roku nie była słuszną metodą oporu przeciwko systemowi państwowemu.
2. Jako gen. Wojciech Jaruzelski nie zdecydowałbym się na wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r.
3. Czynniki polityczno-społeczne miały większy wpływ na upadek bloku wschodniego niż czynniki gospodarcze.
4. Reformy Alexandra Dubčeka przyniosły społeczeństwu Czechosłowacji więcej szkód niż korzyści
Najlepiej zdaniem jury wypadła drużyna z IV LO im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach.
Całość prowadziła marszałkini debaty Andżelika Blinda. W jury zasiedli historycy ze ŚCWiS Kamil Bielas i Jarosław Krajniewski, a także z ramienia młodzieży Piotr Skwara.