Młodzi znawcy prawa pracy i historii

Trzynaścioro uczniów z woj. śląskiego zasiadło 21 kwietnia 2023 r. w ŚCWiS do finałowego egzaminu w Konkursie wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz historii Pacyfikacji Kopalni „Wujek”. W pół godziny odpowiadali na 30 pytań, z których 10 przygotowali historycy ze ŚCWiS. Jedno z nich brzmiało:

„Najwięcej protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego odnotowano w województwie:
a) warszawskim
b) gdańskim
c) katowickim” (prawidłowa odpowiedź)

Pierwsze trzy miejsca w tym konkursie zajęły dziewczęta:
1. Inka Plewa z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach
2. Adrianna Wasiel z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku
3. Natalia Wiechuła z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie

W czasie, gdy jury sprawdzało prace, uczestnicy i goście zwiedzili wystawę w ŚCWiS.
Przemawiający podczas gali wręczenia nagród Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy, zaznaczył, że organizatorzy postanowili do tematyki konkursowej włączać co roku zagadnienia historyczne, związane z regionem. Wyjaśnił, że w tej edycji jest to pacyfikacja strajku w KWK „Wujek” w stanie wojennym.
Znaczenie miejsca, w którym odbywał się finał, czyli Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, podkreślił gospodarz, dyrektor ŚCWiS, Robert Ciupa, zapraszając młodzież od odwiedzania w przyszłości tej placówki. Podobnie poseł Wojciech Szarama przypomniał, że tutaj górnicy zginęli w obronie godności i swoich miejsc pracy.
Z kolei prof. Edward Wylęgała, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przypomniał odważną postawę medyków, w tym lekarzy z ówczesnej Akademii Medycznej, którzy rannych w pacyfikacji 16 grudnia 1981 r. górników przewozili, niezgodnie z oficjalnymi wytycznymi, nie do wyznaczonego szpitala, ale właśnie do akademickiego szpitala klinicznego.
– Zachowajcie pamięć o tym miejscu i tych wydarzeniach. Przekażcie ją swoim kolegom, a potem także dzieciom – mówił dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN.

Konkurs zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Partnerami były Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Honorowym patronatem objęli go Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” oraz Wojciech Szarama, poseł na Sejm RP. Patroni medialni: TVP3 Katowice, „Tygodnik Solidarność”, „Dziennik Zachodni”, Radio Katowice, Radio eM 107,6 fm.