Łaźnia łańcuszkowa będzie częścią ŚCWiS

Historyczny budynek łaźni łańcuszkowej KWK „Wujek” i dwa inne obiekty zostały przekazane przez Polską Grupę Górniczą S.A. miastu Katowice, które z kolei ma udostępnić je Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności. Akt podpisali 12.12.2022 w siedzibie ŚCWiS członkowie zarządu PGG S.A. Jerzy Janczewski i Andrzej Paniczek oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Obecni byli także: Marszałek Woj. Śląskiego Jakub Chełstowski i dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa.

Łaźnia Łańcuszkowa to niemy świadek historii. To właśnie w jej murach rozgrywały się niezwykłe sceny strajku w grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego. Tam spotykali się strajkujący górnicy i wspólnie podejmowali kluczowe decyzje w sprawie przystąpienia do protestu przez kolejne zmiany w dniu 14 grudnia 1981 r. Tam ks. Henryk Bolczyk sprawował dla nich msze św., a przed tym gmachem, krótko przed krwawą pacyfikacją, udzielił zgromadzonym absolucji zbiorowej, czyli rozgrzeszenia na wypadek śmierci.

Pozostałe przekazane obiekty to:

– budynek Straży Pożarnej – który już od pewnego czasu stanowi część gmachu ŚCWiS

– budynek Oddziału Instalacyjnego – sąsiadujący z obecną siedzibą ŚCWiS – posłuży powiększeniu przestrzeni biurowej, bibliotecznej oraz edukacyjnej (m.in. dla lepszej organizacji warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży)

List intencyjny w tej sprawie został podpisany jeszcze w ubiegłym roku (12.7.2021) przez przedstawicieli władz Katowic, Województwa Śląskiego, PGG S.A. oraz ŚCWiS.