Laureaci „Czarnego Diamentu Wolności”
W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbyła się 9 września 2024 r. gala wręczenia nagrody CZARNY DIAMENT WOLNOŚCI. W tym roku laureatami zostali Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Michał Piwoński. Nagrodzeni przyjęli z rąk dyrektora ŚCWiS Roberta Ciupy statuetki „Czarny Diament Wolności”, w imieniu katowickiego IPN odebrał ją dyrektor Andrzej Sznajder. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także pozostali nominowani do tej nagrody: Marian Gruszka, Magdalena Pelc, Robert Talarczyk.
Gala zgromadziła liczne grono osób zaangażowanych w życie społeczne regionu i miasta, w podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach i ludziach, którzy w latach PRL walczyli o wolność. Spotkanie uświetnił koncert Kornelii Czerwiec, laureatki tegorocznego Festiwalu Piosenki o Wolności.
„Czarny Diament Wolności” jest przyznawany przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności dla uczczenia szczególnych zasług w dbaniu o pamięć o pacyfikacji kopalni „Wujek”, a szczególnie o dziewięciu zabitych wtedy górnikach. Kapituła nagrody brała pod uwagę działania odznaczające się wysoką jakością merytoryczną oraz rzetelną i godną postawą w dbaniu o historyczną prawdę.
W tym roku kapituła obradowała w składzie:
Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności,
Halina Bieda, senator RP,
Waldemar Bojarun, wiceprezydent Miasta Katowice,
Wojciech Szwed, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku,
dr Dariusz Węgrzyn, historyk Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Twórcą statuetki jest śląski rzeźbiarz Bogumił Burzyński. Ma ona formę postaci przywołującej skojarzenia klasycznych statuetek (np. Oscar). W jej centralnej części znajduje się „czarny diament” – bryłka węgla.
Wcześniej nagrodą „Czarny Diament” przyznaną przez Dyrektora ŚCWiS Roberta Ciupę uhonorowany został w 2022 r. Społeczny Komitet Pamięci Górników Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r.