Książka o śląskich migracjach

Warto sięgnąć po książkę, która ukazała się właśnie nakładem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, „Tam i (niekiedy) z powrotem. Migracje a tożsamość na Górnym Śląsku”. Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji, która odbyła się w ŚCWiS w dniach 20–21 października 2023 r. Lektura jest jednak adresowana nie tylko do naukowców, ale do każdego, kto chce odkryć ważne karty śląskiej historii. I będzie to, jak mówią pierwsi jej czytelnicy, odkrywanie pasjonujące.

Jest to jednocześnie książka, którą czyta się niemal jak literaturę faktu – teksty nie są pisane hermetycznym językiem naukowym, a treść daje okazję do poznawania nieznanej często i niedocenianej historii ostatnich niemal dwustu lat, widzianej przez pryzmat migracji z i na Górny Śląsk. W kolejnych artykułach znajdujemy opisy pierwszych wyjazdów zarobkowych do pobliskiego zaboru rosyjskiego w połowie XIX w. i następujących wkrótce potem wędrówek do USA, Westfalii, a nawet Brazylii. Poznajemy przyczyny i skutki napływu wielkich rzesz ludzi do pracy głównie w kopalniach po II wojnie światowej. Zderzamy się także z losami tych, którzy migrowali pod przymusem – zwłaszcza uprowadzeni do Związku Sowieckiego w 1945 r. Nie brakuje również tekstów o stosunkowo niedawnych emigrantach, którzy opuścili śląską ziemię na skutek wprowadzenia stanu wojennego w PRL.

„Wydawałoby się, że o tożsamości/tożsamościach na terenach wskazanych w tytule tomu napisano niemal wszystko. A jednak nie, książka jest dziełem nowatorskim. Grono badaczy – pod redakcją naukową dr. Dariusza Węgrzyna – zaprezentowało podejście wychodzące, nieraz mocno, poza dotychczasowe ujmowanie problemu.”
Z recenzji prof. Grzegorza Straucholda

Książkę można kupić w cenie 35 zł w naszej siedzibie albo poprzez internet.
Więcej informacji o publikacjach ŚCWiS i zakupach w sieci znajdziecie TUTAJ.