„Kryminalne labirynty PRL-u” – nowy odcinek

Kim był Wampir z Bytomia i ile miał wspólnego z Wampirem z Zagłębia? O tej mrocznej historii opowiada w najnowszym odcinku podcastu „Kryminalne labirynty PRL-u” Przemysław Semczuk. Rozmowa właśnie została opublikowana na naszej stronie internetowej, a także w popularnych serwisach z podcastami: YouTube, Spotify, Podcasty Google, Podcasty Apple.

Podcast ŚCWiS znajdziecie TUTAJ

Kim był niesławny bohater tego odcinka?
W latach 1974-1982 mieszkańców Górnego Śląska terroryzował Joachim Knychała, cichy i nieśmiały cieśla górniczy pochodzący z Bytomia. Mężczyzna, będący wzorowym mężem i ojcem dwójki dzieci, okazyjnie przemieniał się w bezwzględnego kata kobiet. Wykorzystując swoje umiejętności cieśli górniczego, z niezwykłą precyzją posługiwał się siekierą. Po dokonaniu morderstwa dokonywał także gwałtu, a zbezczeszczone zwłoki porzucał.

Wampir z Bytomia niewątpliwie czerpał inspirację od Zdzisława Marchwickiego, skazanego za szereg morderstw. Knychała śledził bacznie proces i publikacje dotyczące Marchwickiego. Pojawił się nawet na jednej z rozpraw, po wcześniejszym uzyskaniu specjalnej przepustki.

Przemysław Semczuk w książce „Kryptonim Frankenstein” szczegółowo zrekonstruował jego historię, starając się zgłębić psychikę zabójcy, przedstawiając przebieg śledztwa i działania organów ścigania, jednocześnie barwnie opisując realia tamtego okresu. Teraz z słuchaczami podcastu ŚCWiS „Kryminalne labirynty PRL-u” dzieli się szczegółami swojego dziennikarskiego śledztwa.