Kibicuj młodym piłkarzom!

Młodzi sportowcy zmierzą się 15 czerwca 2024 r. w Turnieju Piłkarskim im. Dziewięciu z „Wujka”. Dziesięć drużyn z Polski, Czech i Słowacji uczci w ten sposób pamięć górników zastrzelonych w stanie wojennym przez ZOMO, a jednocześnie będzie to część obchodów 60-lecia klubu  GKS Katowice. Mecze będą rozgrywane na stadionie przy ul. Bukowej 1A w Katowicach w godz. 10.00 – 15.00.

Uczestnikami turnieju będą zawodnicy urodzeni w roczniku 2015 oraz młodsi. Drużyny będą składać się z 5 zawodników oraz 5 rezerwowych. Każdy mecz potrwa 15 minut. W Turnieju nie będzie prowadzona klasyfikacja, zespoły rozegrają spotkania systemem „każdy z każdym.

– Pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność i godność i o tych, którzy oddali za te wartości życie, wyraża się nie tylko w podniosłych słowach i uroczystościach. Stąd pomysł na Turniej Piłkarski im. 9 z Wujka, który ma być nie tylko rozrywką i sportową rywalizacją, ale ma też zwrócić uwagę bardzo młodych ludzi oraz ich rodzin na postaci górników zastrzelonych w stanie wojennym. Pamięć o nich jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości Katowic i Górnego Śląska, a zatem także GKS-u. O tym w klubie zawsze pamiętają, za co jestem osobiście bardzo wdzięczny. Rozgrywki na stadionie przy ul. Bukowej będą szczególnym wyrazem tej pamięci. W GieKSie od dawna mamy wsparcie w naszej misji upamiętniania Dziewięciu Górników z KWK „Wujek” – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Zagrają drużyny:

FC Hlucin (Czechy)
Football Project Jasienica
GKS Katowice
GKS Katowice II
Gwarek Tarnowskie Góry
MFK Karvina (Czechy)
Odra Opole
Rozwój Katowice
Szkoła Podstawowa w Zbydniowie (do której uczęszczał Zbigniew Wilk, jeden z górników poległych w „Wujku”)
Železiarne Podbrezová (Słowacja)

Organizatorzy turnieju: Fundacja Sportowe Katowice, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, GKS GieKSa Katowice S.A.
Turniej objął patronatem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. Partnerem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach.

Zapraszamy do kibicowania!

Relację z ubiegłorocznego turnieju znajdziecie TUTAJ.