Dzień Wolności i Olimpiada Solidarności

35. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. została upamiętniona wspólnie przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności i Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Przez dwa dni, 4 i 5 czerwca, historycy ŚCWiS gościli w chorzowskiej szkole, gdzie miał miejsce szereg rocznicowych wydarzeń, w tym m.in. finał etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności.

4 czerwca był dniem pełnym inspirujących spotkań, wykładów i warsztatów, z naciskiem na temat obecności Polski w Unii Europejskiej. Szczególnym momentem był panel dyskusyjny „Refleksja na temat wolności”, w którym wziął udział Stanisław Płatek – przywódca strajku w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku, obecnie oprowadzający wycieczki po wystawie stałej w ŚCWiS. Młodzież mogła usłyszeć jego opowieść o czasach PRL i wolności, którą przyniósł 1989 rok.

Nasza wystawa edukacyjna „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni »Wujek«” również przyciągnęła wiele uwagi. Dodatkowo, stanowisko informacyjne ŚCWiS zachęcało młodych do odwiedzenia naszej wystawy stałej i uczestnictwa w warsztatach oraz spotkaniach Klubu Gier Historycznych.

5 czerwca odbył się finał wojewódzki „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Blisko 90 uczniów z całego województwa śląskiego rywalizowało, odpowiadając na pytania z historii lat 1970-1990. Zwycięzcy to:

  1. 1. miejsce – Paulina Jędrzejczyk (III LO im. Batorego w Chorzowie)
  2. 2. miejsce – Natalia Strzoda (III LO im. Batorego w Chorzowie)
  3. 3. miejsce – Bartosz Królik (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu)

Laureaci będą reprezentować woj. śląskiego w wielkim finale w Gdańsku, z szansą na zdobycie stypendiów i indeksów na prestiżowe uczelnie.